reklama 

Na Českou cenu za architekturu aspirují dvě stavby v Krkonoších

18.7.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 987

Celkem 145 realizací bylo zasláno do třetího ročníku České ceny za architekturu, kterou letos v lednu vyhlásila Česká komora architektů. Sedmičlenná mezinárodní odborná porota do užšího výběru nominovala 33 děl, z nich v listopadu vzejdou finalisté. Královéhradecký kraj v soutěži reprezentují tři realizace. Dvě z nich dokonce od stejného architektonického studia byly vytvořeny pro Krkonoše.

Na Českou cenu za architekturu aspirují dvě stavby v Krkonoších

Nominovány jsou počiny Bouda Černá voda a Pivovar Trautenberk od kanceláře ADR. První realizací je dřevostavba, která se nachází v Horní Malé Úpě. Nahradila původní vlekařskou stanici stojící při soutoku Kolbenova potoku a potoku Černá Voda. Dřevostavba stojí samostatně na horské louce stranou hlavní zástavby obce a je z ní vidět i na Sněžku.


Bouda Černá voda exteriér.

Druhou stavbou nominovanou na cenu je rovněž v Horní Malé Úpě minipivovar Trautenberk, který vznikl rekonstrukcí původní Tippeltovy boudy, později známé jako hotel Družba. Při rekonstrukci byl objekt očištěn od početných přestaveb, které proběhly v druhé polovině minulého století.


Bouda Černá voda interiér.

„V exteriéru je tradiční dřevěný obklad s kamenným soklem doplněn v místě pozdější přístavby o fasádu z falcovaného plechu,“ uvedli architekti. V podzemním podlaží objektu nově vznikl minipivovar. Interiéru restaurace v přízemí dominují původní repasovaná svítidla z prvorepublikové éry. Horní patra jsou v praktickém standardu horské ubytovny.


Pivovar Trautenberk exteriér.


Pivovar Trautenberk interiér.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Foto: archiv ceskacenazaarchitekturu.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama