reklama 

Stezka Ferdinanda Vaňka - Václava Havla protíná Trutnov, k mání je i průvodce

2.7.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 926

Když před téměř sedmi lety na své chalupě na nedalekém Hrádečku zemřel někdejší disident a prezident Václav Havel, čestný občan Trutnova a držitel kulturní cenu za mimořádný přínos české i světové kultuře a za propagaci města, očekávalo se, že mu zde bude něco „odhaleno“ za stopu, kterou zde zanechal. Teprve před necelými dvěma lety byla Revoluční ulice přejmenovaná na Nábřeží Václava Havla.

Stezka Ferdinanda Vaňka - Václava Havla protíná Trutnov, k mání je i průvodce

Nedávno byla z iniciativy několika lidí otevřena v Oranžové kavárně Stezka Ferdinanda Vaňka, což je Havlovo alter ego vystupující pod tímto jménem v jeho dramatech. V této souvislosti byl vydán i průvodce touto stezkou, který byl věnován památce Antonína Maněny, bývalého šéfa Hradní policie, jenž se staral o bezpečnost a ochranu prezidenta Havla. Ten zemřel letos 27. dubna ve věku 71 let.

Průvodce s pamětním razítkem lze získat právě v kavárně po objednání místní speciality - kávy Alotrie. Podle Iva Farského, jednoho z iniciátorů virtuální stezky ulicemi města, měl Havel z Trutnovem sice hodně společného, ale spíše jako Ferdinand Vaněk, což mimochodem potvrdil režisér Havlových her a jeho soused na Hrádečku Andrej Krob. „Jestli má někdo z Trutnovem něco společného, tak jedině Ferdinand Vaněk.“

Ať tak či onak, přesto Vaněk, tato zakázaná postava spisovatele a dramatika v době totalitního režimu, se přece jenom po jistých místech Trutnova, jak zaznamenává nový průvodce, čile pohyboval nejen pracovně, ale i ryze osobně za pozornosti bdělé Státní bezpečnosti. Procházka, jak jinak, je zahájena u trutnovského pivovaru, kde Havel několik měsíců pracoval a své angažmá pak zpracoval ve známé hře Audience.

V Horské ulici, v budově bývalého Okresního úřadu, bylo sídlo Veřejné bezpečnosti, kde byl Havel – Vaněk proti své vůli pravidelným návštěvníkem, což je další zastavení na stezce. V budově soudu se pak několikrát účastnil jednání související s jeho trutnovskými přáteli. Putování pokračuje k nábřeží nesoucí Havlovo jméno na Slovanské náměstí, kde byl v oněch letech doprovázen „esenbáky“.

„Někteří z nich se mu snažili pohyb po městě znepříjemňovat, jak jen to šlo,“ vzpomenul před časem šéf jeho ochranky Maněna. Další zastávka je na Krakonošově náměstí, kde v rohovém domě dnešní knihovny byla prodejna knih paní Hoškové, které Havel půjčoval zakázané knihy. Řemeslníky, kteří by mu pomohli s opravami své chalupy na Hrádečku, vyhledával ne osobně, aby je nepřivedl do problémů, ale prostřednictvím „spojky“ v Pivovarské restauraci.  

„Když jednou přijel osobně a potom ještě mnohokrát, subtilní blonďáček s andělskými vrkoči a prořídlým knírkem, s nezvykle hlubokým hlasem ozdobeným drnčivým err, které provázel vlastní znakovou řečí neklidných rukou, splňoval stoprocentně mé představy nepraktického intelektuála,“ napsal v průvodci stezkou Ferdinanda Vaňka historik, sběratel, publicista a krkonošský patriot Antonín Tichý.

Průvodce stezkou má podobu, stejně jako v dobách před rokem 1989, samizdatu, jehož titulní straně vévodí legendární inzerát, který zadal v redakci Rudého práva Petr Rýgr z Přibyslavi u Nového Města nad Metují. V něm se přeje Ferdinandu Vaňkovi z Malého Hrádku s Havlovou fotografií hodně zdraví a dalších pracovních úspěchů k jeho narozeninám, které slavil 5. října.

„Průvodce zachycuje Havlovu postavu do roku 1989, kdy byl ještě disident a ne prezident. Se vzpomínáním přátel a příběhy, které s vztahují k místům, kudy stezka vede,“ uvedl její iniciátor Farský. Havlovo známé heslo, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, sice dnes dostává tak trochu na frak, ale jak prohlásil nedávno zesnulý Antonín Maněna: „Mějme naději.“

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Bohdan Holomíček

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama