reklama 

V Krkonoších pominul masivní nelegální sběr borůvek, skončil „borůvkový“ zákaz

13.7.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 857

Zatímco v minulých letech Správa Krkonošského národního parku v nejvyšších českých horách pravidelně vydávala ve vybraných lokalitách omezení vstupu do volného terénu mimo značené cesty, protože nelegální sběrači borůvek nešetrným sběrem devastovali porosty, nyní došlo ke změně. „Borůvkové“ opatření letos platit nebude.

V Krkonoších pominul masivní nelegální sběr borůvek, skončil „borůvkový“ zákaz

„Situace v posledních dvou letech ukázala, že dříve negativní jev – masivní sběr borůvek – už pominul. Není tedy nadále nutné speciálním opatřením zpřísňovat omezení platná v zákoně o ochraně přírody a krajiny. Nadále bude platit zákaz vstupu do volného terénu pouze v 1. zóně parku,“ prozradil mluvčí správy Radek Drahný. Podle ředitele správy Robina Böhnische čísla hovoří jasně.

„V roce 2007 jsme zahájili v souvislosti se sběrem borůvek v zakázaných lokalitách 93 správních řízení, v roce 2016 to nebylo žádné a loni pouze čtyři správní řízení,“ řekl ředitel. Stejný vývoj má i počet uložených pokut. „Před pěti lety to bylo několik desítek, v posledním roce strážci na místě uložili jen pět pokut,“ dodal s tím, že místní obyvatelé si za dobu platnosti tohoto omezení našli místa, kam legálně mohli na borůvky chodit a nájezdy zahraničních sběračů už pominuly. Legální bude sbírat borůvky například na Světlé, Pomezním nebo Lesním hřebeni.

Stále však platí zákon, který zakazuje vstup mimo značené cesty v 1. zóně KRNAP. Vzácné lokality jako například Labská louka, Kotel, Labský důl, Černohorské rašeliniště, Úpské rašeliniště, Obří důl, Studniční a Luční hora tak jsou nadále nepřístupná a chráněná tímto zákonným omezením. „Strážci KRNAP nadále budou tyto lokality bedlivě hlídat a případné přestupky okamžitě řešit,“ upozornil mluvčí Drahný.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Radek Drahný, Kamila Antošová, zahrada.bydleniprokazdeho.cz

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama