reklama 

Vydělám si na celý příští školní rok a ještě se podívám do světa, říká vysokoškolák

12.7.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 2162

Práce je sice v současné době dost a firmy lákají nové zaměstnance na dobré platové podmínky, přesto zejména mladí lidé „utíkají“ za lepším do zahraničí. „Mám prázdniny a do školy půjdu až koncem září. Tak jsem se rozhodl vydělat si dobré peníze v Německu. Pomohl mi otec a budu dělat v jedné firmě ajťáka,“ řekl nám dvacetiletý David z Trutnova.

Vydělám si na celý příští školní rok a ještě se podívám do světa, říká vysokoškolák

Podle něj by si tolik peněz za tak krátkou dobu nikdy u nás nevydělal. „Nastupuji koncem července a pracovat budu do začátku září. Vydělám si tolik, abych mohl v pohodě studovat celý příští rok,“ prozradil mladý vysokoškolák s tím, že se už těší na čerstvou příležitost. „Navíc se podívám do světa, a to mě baví,“ uvedl.

I když je nyní v zemi i v celém trutnovském regionu rekordně nízká nezaměstnanost, platové podmínky ve vyspělých evropských zemích jsou stále nesrovnatelné. Zdejší firmy se však předhánějí v náboru pracovníků, kterým nabízejí více peněz, než tomu bylo v předchozích letech. V červnu bylo na Trutnovsku bez práce „pouhých“ 1872 lidí, což je o 58 méně než v závěru května a o 692 než ve stejném období minulého roku.

Míra nezaměstnanosti je na úrovni pouhých 2,3 procenta, to je o desetinu méně než v květnu a o jedno procento méně než loni. Na nízkou nezaměstnanost má zásadní vliv především stabilní a stále rostoucí ekonomika v zemi. A také sezónní práce v plném proudu, hlavně ve stavebnictví. Koncem června bylo k dispozici 1852 volných pracovních míst, zejména, a to je už trend, pro kvalifikované pracovníky.

„Nejvíce nám v trutnovském regionu scházejí odborníci v technických profesích se zaměřením na strojírenství či elektro vzdělání,“ řekl před nedávnem v rozhovoru pro Trutnovinky ředitel úřadu práce Václav Staněk. Na Trutnovsku jsou dobře se rozvíjející průmyslové zóny. Je tady zastoupen strojírenský, elektrotechnický i automobilový průmysl. V těchto odvětvích vznikla v poslední době řada pracovních míst. Za zmínku rovněž stojí i rozvíjející se stavební průmysl.

Trutnovsko je také rekreační oblastí. Díky velkému množství penzionů a hotelů zaměstnavatelé v regionu často poptávají kuchaře, číšníky – servírky, recepční a pokojské. „Na Trutnovsku je také velké množství spedičních firem, kde je velká poptávka po řidičích skupiny C+E s profesním průkazem. Značný zájem je o zdravotní sestry nebo stavební dělníky,“ potvrdil ředitel „pracáku“.

Ani v příštím období se nepředpokládá, že by se situace nezaměstnanosti nějak výrazně změnila. To si myslí i odborníci, kteří sledují vývoj v této obalsti. Budoucí vývoj trhu práce ve zdejším regionu bude spíše stabilní. Bude však mimo jiné záležet na tom, jací zaměstnavatelé v regionu setrvají, přijdou nebo třeba odejdou. Obecně však pracovnímu trhu momentálně nahrává dobrá kondice české ekonomiky.

PŘEHLED NEZAMĚSTNANOSTI V KRAJI ČERVEN

okres

počet lidí bez práce

nezaměstnanost

Hradec Králové

   2965

   2,5 %

Trutnov

   1872

   2,3 %

Náchod

   1856

   2,4 %

Jičín

     856

   1,4 %

Rychnov

     618

   1,1 %

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama