reklama 

Dobrovolníci vyčistili břehy i řeku Úpu, při úklidu v ní našli také ledničku s mrazákem

22.4.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1863

Ti, co vyhazují odpadky do vodního toku, jsou patrně „speciální“ lidé. To si myslí také Martin Kynčl, který už potřetí zorganizoval velkou úklidovou akci Čištění řeky Úpy 2018, která se konala včera v Trutnově a blízkém okolí.

Dobrovolníci vyčistili břehy i řeku Úpu, při úklidu v ní našli také ledničku s mrazákem

Záslužné akce se zúčastnilo celkem zhruba 330 dobrovolníků, z nichž bylo také 80 žáků ve Svobodě nad Úpou. Nově se letos čištění rozšířilo i do Mladých Buků. Dobrovolníci vyrazili do terénu, zbavovali břehy i řeku četných odpadků, které tam nechali nebo naházeli nezodpovědní lidé, škůdci přírody.

Jenom v Trutnově bylo odpadky naplněno přibližně dvě stě pytlů. Další rozměrnější odpad tvořily nábytek, skříně, noční stolek, umyvadlo, kancelářská židle, záchodové prkénko, strunová sekačka, koberce nebo monitor. Ke skutečným kuriozitám patřily zbytky auta či lednička s mrazákem.  

„Při prvním ročníku jsme nad lidmi, kteří se takto zbavují odpadků, kroutili hlavou. Teď už se nad tím jen pousmějeme. Říkáme si, co člověka k takovému jednání vede. Místo toho, aby tu věc dal ke kontejneru nebo odvezl do sběrného dvora, dá si tu práci a hodí ji do řeky nebo odloží na jejím břehu. To se těžko chápe, je to na pováženou,“ uvedl organizátor úklidu.

Dobrovolníci při úklidu břehů a řeky byli připraveni sbírat také odhozené injekční stříkačky. V této souvislosti spolupracovali s městskou policií. „Byli jsme strážníky informováni, že kdokoli ze sběračů stříkačku najde, nesmí na ni sahat a bude přivolána hlídka,“ řekl Kynčl. Letos bylo nalezeno pětadvacet injekčních stříkaček.

Organizátoři již tradičního čištění řeky přemýšlejí, zda v budoucnu do akce zapojit také správce toku, kterým je Povodí Labe. „Je to věc jednání. Našim velkým podporovatelem jsou Technické služby Trutnov, které nám poskytly zdarma pytle a navíc nám zajistily odvoz nasbíraného odpadu, který jsme uložili do jejich kontejnerů,“ dodal Martin Kynčl.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama