reklama 

Kuriozity při úklidu města? Nález kompletního záchodu či tabletu

8.4.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 2511

Zhruba více než šedesát dobrovolníků včera vyrazilo na několik míst Trutnova, aby se pustili do velkého úklidu města. Úklid na Kryblici organizoval poslanec PČR a městský zastupitel Martin Jiránek (Piráti), který v tomto směru není žádným nováčkem.

Kuriozity při úklidu města? Nález kompletního záchodu či tabletu

Kolik dobrovolníků na akci přišlo?
Konkrétně na Kryblici přišlo více než pětadvacet lidí.

Proč jste se k ní připojil vy?
Protože už ji pořádám aktivně několik let a tady na Kryblici ji organizujeme už potřetí. Minulý rok jsme tady uklízeli řeku Úpu. Mezitím jsme měli dva roky pauzu při úklidu přírody. Za tu dobu se zase odpadky nastřádaly, tam jsme se letos na to vrhli. Vedle běžného odpadu, jsme našli ještě několik dalších skládek rozmístěných v různých křovinách a ty jsme také vyčistili.

Kde jste uklízeli a co nejčastěji jste nalézali?
Hlavně na konci Kryblice v polích a v rozmanitých remízcích. Nacházeli jsme kromě igelitů, také nějaké pneumatiky, část gauče, kabely, skleněné flašky, pet lahve a bohužel k mému pejskařskému smutku, také několik desítek pytlíků s psími výkaly. Pro mě je to nepochopitelné.

Našli jste i nějakou kuriozitu?
Určitě to bude kompletní záchod i s prkénkem či nefunkční mobil a tablet.

Jaký je to pocit, uklízet po lidech, kteří v klidu odhazují odpadky do přírody?
Na jednu stranu se to trochu těžko chápe, je to asi dáno výchovou či přístupem a vztahem člověka k přírodě. Na druhou stranu mě ale paradoxně těší, že lidé, kteří přišli, se zároveň mohli sejít a uklidit si trochu své okolí. Bohužel uklízíme po Trutnovácích, kterým je to jedno. Těší mě, že úklid spojuje lidi, ale netěším mě, že to musíme dělat.

Přijde mi trochu nelogické, aby někdo vynaložil tolik energie, vzal záchod a šel ho vyhodit někam do polí.
Ano, mně také. Myslím ale, že konkrétně ten záchod tam byl už hodně dlouho. Jsou to totiž ještě pozůstatky skládek, které vznikly před rokem 1989 nebo začátkem devadesátých let. Naštěstí těchto skládek ubývá, lidé více využívají sběrné dvory, které jsou k tomuto účelu k dispozici. Stále je ale hodně nepořádku kolem různých zahrádek, například pohozené prasklé plastové bedýnky a podobně. 

Co byste vzkázal lidem, kteří nemají problém se zbavovat odpadků v přírodě, abyste se mohli scházet při nějakých jiných příležitostech?
Rád bych jim vzkázal, přesně, jak jste to řekl, aby nám umožnili scházet se při jiných příležitostech. Ale musím zdůraznit, že okolí si děláme sami. Když někomu nevadí žít mezi odpadky, v pořádku, ale hezčí město si vytvoříme, když se o to budeme starat všichni.

Neměly by Trutnov místo občanů uklízet spíše Technické služby?
Musím ocenit to, že jsou zapojováni do úklidu města lidé z úřadu práce a na tom mají zásluhu právě Technické služby. Myslím si, že to funguje docela dobře. Určitě v zabydlených částech města nenajdeme nějaké hromady odpadků, tito  lidé uklízejí v centru města a okolí. Určitě není prioritou, aby vyhledávali nějaké odpadky někde v křovinách na okraji Trutnova. Technické služby v tomto ohledu chválím. Samozřejmě, kdyby město uklízelo padesát lidí denně, tak Trutnov září. Chápu ale realitu, není to možné.

Uklízelo se nejen na Kryblici, ale i na jiných místech. Kde?
Ještě se uklízelo na dvou místech v Horním Starém Městě a pak proběhl úklid kolem Družby v Horním Předměstí.


Příští rok do toho půjdete znovu?
To je otázka. Kryblice, co se týče dlouhodobých skládek, je spíše uklizená. Můžeme možná najít v Trutnově jiná místa a uklidit je.

Blíží se Den Země a s ním i každoroční jarní úklid řeky Úpy a jejích břehů. Ten je stanoven na sobotu 21. dubna. Zúčastníte se?
Počítám s tím, pokud mi do toho něco nepřijde, rád se zúčastním a pozvu další lidi. Minulý rok to mělo velký ohlas a úspěch. Věřím, že se to letos zase povede. Hlavně, aby vyšlo počasí.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama