reklama 

Nerezový Žralok, nebezpečný predátor sochaře Gabriela, cení zuby u Kasperů

13.4.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1226

„Žralok zuby má jak nože a z těch zubů čiší strach,“ tento začátek známého songu Mackie Messer výstižně charakterizuje dění, které se právě v těchto dnech odehrává v jedné z výrobních hal trutnovské firmy Kasper Kovo. Pod rukama zkušených pracovníků tady totiž vzniká originální dílo nerezového Žraloka, které navrhl sochař Michal Gabriel.

Nerezový Žralok, nebezpečný predátor sochaře Gabriela, cení zuby u Kasperů

Sochař s majitelem firmy Rudolfem Kasperem spolupracuje již tři roky. „Mělo to přirozený průběh. Pan Kasper si u mě objednal sochy dvou nerezových ptáků, které nyní zdobí jeho pozemek, kde žije,“ řekl nám Gabriel. Mezitím vznikla před firmou rozměrná nerezová socha Krasavice od sochaře Čestmíra Sušky. Kasper v této souvislosti požádal Gabriela, zda by mu také něco nenavrhl.

A to se záhy stalo. Umělec se rozhodl využít nerezový materiál, který je ve firmě k dispozici, vypracoval návrh prostřednictvím 3 D technologií a vytvořil model. „Návrh a tvorba modelu trvaly déle, než bude trvat výroba finálního Žraloka,“ upozornil sochař. Výrobu sochy má na starosti projektový manažer firmy Petr Králík. Ten upozornil, že socha, na které se den, co den pilně pracuje, bude dokončena pravděpodobně v závěru měsíce dubna. Bylo nařezán nerezových lamel, které se podle návrhu spojují a vytváří podobu nebezpečně vyhlížejícího predátora.

Laserem bylo nařezáno 2200 desetimilmetrových nerezových lamel, které se podle návrhu spojují a vytváří podobu mořského živočicha. „Žralok bude sedm metrů dlouhý a vážit bude zhruba šest tun,“ přiblížil jeho nevšední parametry Králík.

A proč právě žralok?  „Vytáhl jsem jednu ze starších prací, což byl žralok. Majitel firmy si už jednoho menšího žraloka koupil,“ uvedl Gabriel. Toto dílo zdobí vchod k recepci hlavního firemního objektu. Poté bylo rozhodnuto o vytvoření opravdu velkého originálního Žraloka. Zatím není jasné, kde bude toto dílo umístěno. „Tato socha podle mě není dělaná pouze na jedno místo, ale může se vyzkoušet více variant, až si to konkrétní místo najde. Uvidíme,“ přemítá sochař.

Jedno je však jisté. Žralok bude 15. května převezen do německého města Budelsdorf, kde bude 6. června slavnostně zahájeno sochařské sympozium Nord Art, které tam už dvacet klet pořádá tamní velká ocelářská firma. Toto sympozium každoročně navštíví až 200 tisíc lidí.  „Pořadatelům jsem nabídl možnost vystavení právě tohoto Žraloka a oni to přijali.  Měl by patrně stát půl roku před vchodem do českého pavilonu,“ prozradil Gabriel.

Zapůjčen bude od vlastníka – firmy Kasper, která přislíbila převoz díla do Německa s tím, že bude mít logo firmy ve velmi prestižním katalogu sochařského sympozia. „Rád bych s panem Kasperem spolupracoval i v budoucnosti na realizaci velkých věcí. Zjistil jsem totiž, že oproti bronzu je nerezový materiál nový a byl by zajímavý právě pro rozměrná díla. Tady si ten prostor pomalu osahávám a zjišťuji možnosti továrny. Jsou perfektní,“ dodal sochař Michal Gabriel.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek  

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama