reklama 

Pohyb je život. Když se nehýbeme, všechno nás bolí, degenerují klouby a ochabují svaly

25.4.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 2097
 • komentářů 2

Původně studovala neurologii. Rychlá viditelnost výsledků ji však později přivedla k rehabilitačnímu lékařství. Doktorka Silvie Šidáková, současná primářka rehabilitačního oddělení Oblastní nemocnice v Trutnově, den, co den pomáhá pacientům s pohybovými problémy. „Současným životním stylem se situace zhoršuje,“ říká.

Pohyb je život. Když se nehýbeme, všechno nás bolí, degenerují klouby a ochabují svaly

Je nějaký rozdíl mezi rehabilitačním lékařem a fyzioterapeutem?
Rozdíl je docela zásadní a liší se to hlavně ve vzdělání. Rehabilitační lékař vystuduje medicínu, po vysoké škole si vybere obor rehabilitace a musí z něho udělat atestaci. Pak se stává rehabilitačním lékařem. Fyzioterapeut také vystuduje vysokou školu, je to bakalářský nebo magisterský obor. Není to ale celostní medicína, soustřeďuje se konkrétně na pohybový aparát. Potom pracuje v ambulancích nebo na lůžkových odděleních. Lékař pacienta vyšetřuje, diagnostikuje a předepíše terapii.  

Proč jste se rozhodla právě pro tento obor?
Původně jsem studovala neurologii. Setkala jsem se ale s profesorem Karlem Lewitem, což byl nestor rehabilitačního oboru, úžasný člověk a učitel. Díky němu jsem viděla pro mě zázraky toho typu, že pacient vstupoval do ordinace v předklonu, nemohl se ani hnout a odcházel zdravý. V jiných oborech jsem takovou rychlost a jednoduchost neviděla. Nadchlo mě to a rozhodla jsem se, že se v tomto směru vzdělám. Absolvovala jsem nějaké kurzy. Pracovala jsem sice jako neuroložka, ale k rehabilitaci jsem vzhlížela. Proto jsem se rozhodla udělat si atestaci z rehabilitace a už jsem u tohoto oboru zůstala.

Co musí lékař ve vašem oboru ovládat?
Anatomii těla, dále by si měl udělat kurz manuální medicíny zahrnující napravování a mobilizování kloubů. To je povinný základ. Při atestaci jsou však nutné další množství kurzů. Rehabilitační lékař by měl umět stanovit správnou diagnózu, to považuji za velmi důležité. Je třeba u pacienta vyšetřit nejen to místo, které ho bolí, ale celý pohybový aparát. Na tom záleží, jaká bude stanovená terapie. Je to poměrně těžký obor.

Často na jaře vidím cyklisty či běžce s viditelnou nadváhou, jak chtějí shodit nadbytečná kila. Není například běh velkou zátěží pro jejich klouby?
Určitě je. Je vždycky důležité zvolit tu správnou míru pohybu. Pohyb je život, když se nehýbeme tak nás všechno bolí, degenerují klouby a ochabují svaly. Spousta lidí třeba do padesáti let nesportuje, mají nadváhu a pak se rozhodnou s tím něco udělat. Mají nadšení a pustí se s vervou do pohybu. Určitě se pak může stát, a je to poměrně časté, že to vzdají, protože mají problémy, bolesti nebo si způsobí úraz. Ideální by bylo, kdyby takový člověk získal radu od někoho, kdo tomu rozumí, nejlépe od fyzioterapeuta či rehabilitačního lékaře. Někdy ale stačí použít obyčejný selský rozum a být opatrný. Je tedy samozřejmě dobré s pohybem začít, ale pozvolna, v malých dávkách, postupně si přidávat a dostávat se do kondice.

Ta nárazová zátěž je tedy spíše škodlivá.
Obecně jakákoliv nárazová zátěž není dobrá, i když trénovaný jedinec ten náraz pochopitelně zvládne lépe. Ale i vrcholoví sportovci, když něco přeženou, způsobí si snadno úraz. Nesportovcům hrozí velké potíže, ozvou se problémy, o kterých původně nevěděli, třeba artróza.

Jak by se měl člověk rozumně chovat ke svým kloubům?
To je těžká otázka, je to individuální. V rehabilitaci platí známá věta: forma není funkce. Někdo přijde, nemá zvláštní potíže, my mu uděláme rentgen a zjistíme, že má například artrózu třetího stupně a další neduhy. Naopak někoho třeba bolí kyčel, ale nemusí mít žádný nález. To znamená, že míra opotřebení může být daná geneticky, nebo životním stylem. Kdo v mládí sportuje, je na tom později většinou lépe než ten, který se moc nehýbal. 

Je běh pro klouby dobrý sport? A co vhodná obuv?
U běhu jsou obecně škodlivé tvrdé nárazy. Když budu například běhat po chodníku nebo asfaltu a budu mít obuv s tenkou podrážkou, tak trpí klouby. Doporučuji tedy běhat spíše v přírodě, mít dobrou obuv, která je myslím běžně dostupná. 

Jaký má vliv dnešní způsob života – vysedávání u počítače, málo pohybu, přejídání se – pro pohybové ústrojí?
Dá se objektivně říci, že špatný. Nejhorší na dnešním životním stylu je sezení. Je jedno, jestli u počítače, v kině nebo v kavárně. Prostě dnešní člověk hodně hodin prosedí. Když dlouho sedí, tak méně dýchá. Tím, že se bránice, což je sval, který aktivuje vzpřimovače trupu, při mělčím dechu používá méně, břicho se neaktivuje, nepracují vnitřní svaly a trpí nedostatkem kyslíku. Při sezení jsou navíc klouby v polohách, kdy člověk není narovnaný, a pak při dlouhodobém sezení trpí a zkracují se svaly dolních končetin.

Doporučila byste tedy při sedavém zaměstnání se občas projít?
To je naprosto zásadní. Když to jen trochu jde, radíme pacientům chodit. Ideální je práce, kdy lze měnit polohy těla. 

Měli v minulosti lidé více pohybu? Zhoršila se za poslední roky v tomto směru situace?
Situace se zcela jistě zhoršuje hlavně v tom smyslu, že dříve se řešily zejména akutní potíže. Někdo si zablokoval záda nebo měl nějaký úraz, po padesátce pak přicházeli pacienti s chronickými problémy. Dnes je úplně běžné, že do ordinace přicházejí dvacetiletí lidé, které dlouhodobě něco bolí. Většinou ti, kteří mají sedavé zaměstnání a nemají dostatek pohybu.

Léčebná rehabilitace je dlouhodobý proces. Mají pacienti dost trpělivosti ji absolvovat?
Je to ten největší oříšek v rehabilitaci. Je sice o trpělivosti, ale nemusí být nutně dlouhodobá. Měla by pacienta zbavit nejen nejhorších bolestí, ale také ho naučit cvičit. Pacient však často cvičí pouze při bolestech. Když ale ustoupí, tak přestane, a to je problém. Kdo má tedy sedavé zaměstnání, měl by cvičit pravidelně každý den. Pak je třeba změnit nevhodný životní styl, na to je třeba dobrá pravidelná chůze. Pacient by měl určitě spolupracovat, to považuji za základ, jinak ke zlepšení jeho stavu nedochází.

Jak pohlížíte na různé doplňky stravy, které jsou v hojné míře populaci nabízeny?
Kolem doplňků stravy, které se často objevují v reklamách, je spousta otazníků, zejména, zda mají vůbec nějaký smysl. Pravdou je, že si jsou hodně podobné. Jinak si myslím, že pacienti od nich nemohou očekávat nějaký zázrak. Je to doplňková léčba. Například sportovci, kteří běhají maratony a mají velkou zátěž na klouby, určitě mohou v tomto smyslu jednou za rok nějakou kúru prodělat. Není však dobré, brát tyto látky pořád, může to mít vedlejší účinky. Důležitý je samozřejmě doplňování tekutin, tedy pitný režim.Léčebná rehabilitace je patrně velmi široký obor. Máte ještě nějakou konkrétní specializaci?
Rehabilitace je široký obor v tom, že každý pacient, například po infarktu, mrtvici, ortopedických operacích, úrazech, s dětskou mozkovou obrnou nebo při vadném držení těla, může rehabilitovat. Já jsem mnoho let pracovala v Janských Lázních a tam jsem se setkala se širokou škálou diagnóz a způsobů, jak se dá rehabilitovat. Dodnes mám v péči studenty tamní obchodní akademie, kteří jsou tělesně postižení, nebo mentálně postižené v Hajnici. Pak se ještě věnuji lymfologii, což je specializace zaměřená na otoky způsobené například onkologickou nemocí nebo v důsledku úrazů.  

Léčíte pacienty, ale co vy a sport? Sportujete, protahujete se?
Do pětadvaceti let jsem měla trvalý každodenní pohyb, protože jsem tancovala. Přiznám se ale, že posledních deset let, když jsem otevřela ambulanci, hodně sedím u počítače a pohyb jsem tedy omezila. Už se dostavily problémy s pohybovým aparátem velmi podobné těm, co mají moji pacienti, což vnímám jako výzvu ke změně. Poslední dva roky se proto snažím dělat to, co jim doporučuji. Denně cvičím, snažím se chodit s hůlkami a chystám se na běh. Je to už lepší a výsledky se začínají dostavovat.

Mezi hvězdy vašeho oboru nepochybně patří Pavel Kolář. Pečoval například o prezidenta Václava Havla i o známé vrcholové sportovce. Jak pohlížíte na tuto rehabilitační ikonu?
Je to náš novodobý guru. Je to velký, nadstandardní talent, který v těle vidí víc, než my ostatní. Je zážitek vidět ho při práci, jak dokáže diagnostikovat poruchy a jak je během chvíle dokáže upravit. Udělala jsem si u něj kurz, protože stál u zrodu metody, která se jmenuje DNS, což je dynamická neuromuskulární stabilizace. Snažíme se v Trutnově v rámci autoterapie pacienty navést na tuto metodu, aby se ji naučili cvičit, protože funguje výborně. Pavla Koláře nezbývá než obdivovat.Jaká je úroveň této profese u nás? Je k dispozici dostatek odborníků?
Musím říci, že úroveň rehabilitace v České republice je opravdu vysoká. Zakladatelé, jako profesoři Lewit, Janda, Véle či Vojta, byli skutečně skvělí doktoři, kteří tady vybudovali tradici. Když k tomu připočteme novodobé odborníky, například již zmíněného Pavla Koláře, tak máme ve světě ohromnou pozici a od našich odborníků se učí další lékaři. Na druhou stranu je rehabilitace oproti jiným medicínským oborům tak trochu na okraji, což je určitě škoda. To je možná důvod, proč u nás ubývá rehabilitačních lékařů. Péče o velké množství lidí s pohybovými problémy je omezená menším množstvím lékařů.   

SILVIE ŠIDÁKOVÁ

narozená 24. července 1968 v Chrudimi
studovala na 3. lékařské fakultě UK v Praze
v Chrudimi nastoupila na neurologické oddělení
absolvovala atestaci rehabilitačního lékařství
třináct let pracovala v Janských Lázních
deset let má soukromou ambulanci
je primářkou rehabilitačního oddělení nemocnice v Trutnově
má dvě dcery
žije v Trutnově

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

25.4.2018 Jára Zárubová
Pani doktorka velice šikovná a k lidem milá v Jánkách jsme ji měli moc rádi.
26.4.2018 Jan Tuna
Paní doktorka má k pacientům vstřícný a pozitivní přístup-vždy úsměv . Při každé léčbě to vždy pomáhá.

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama