reklama 

Prevence: Syntetické DNA může odradit zloděje od krádeží

17.4.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 768

Forenzní identifikační značení je forma unikátní identifikace podporující preventivní ochranu všech předmětů, u nichž je důležité prokázat jejich autenticitu nebo skutečného majitele. Jednou z aktuálních možností, kde je možné tuto metodu uplatnit, jsou například jízdní kola. Nyní ji zavádí také Městská policie (MP) Trutnov.

Prevence: Syntetické DNA může odradit zloděje od krádeží

Projekt na forenzní značení pomocí syntetické DNA je součástí prevence kriminality. Jde především o označení jízdních kol a invalidních vozíků, případně dalších kompenzačních pomůcek nebo městského mobiliáře. Zájemci, kteří chtějí tuto metodu prakticky využít, se mohou hlásit od června letošního roku na služebně zdejší městské policie.

Moderní metoda ochrany majetku je preventivní opatření, jehož smyslem je nejen odrazení pachatele od krádeže, ale také identifikace odcizeného předmětu. Podle Radka Svobody, ředitele MP, je toto značení jedinečné tím, že na předmětu je vidět jen pod UV světlem a obsahuje mikrotečky se specifickým kódem. Na identifikaci předmětu upozorňuje samolepka a varuje tak potencionální pachatele.

„Věříme, že díky této metodě mnoho zlodějů předem odradíme od krádeže a výsledkem bude snížení kriminality,“ říká ředitel městských strážníků. Označené věci budou zařazeny do evidence v centrálním registru.  „V případě zcizení nebo ztráty věci nám informace z registru pomohou najít majitele a také usvědčit případného pachatele. Předpokládáme označení asi 200 kusů jízdních kol a dalších deset předmětů, především invalidních vozíků,“ dodal Svoboda. 

(hyš, tz)
redakce@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: archiv MěÚ, slezska.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama