reklama 

Výstavě „vláčkařů“ vévodila žhavá novinka, obrovské kolejiště

15.4.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 945

V přízemí městského úřadu dnes třetím dnem pokračuje Výstava železničních modelů a kolejišť v provozu, kterou pořádá Modelová železnice Trutnov. Do 15 hodin si lze ještě dnes prohlédnout zajímavé modely, rozmanitá kolejiště a vše, co je spojeno s železniční tematikou.

Výstavě „vláčkařů“ vévodila žhavá novinka, obrovské kolejiště

O výstavu Modelové železnice, která letos vstoupila do pátého roku své existence, byl a je velký zájem. Na své si přicházejí zejména otcové a jejich malí synové. „Pro kluka je to úplné zjevení. Strašně se mu to líbí a není vyloučeno, pokud ho to bude bavit, že se stane železničním modelářem,“ směje se účastník výstavy Jan Vlček z Trutnova.

Podle Radka Kubelky, místopředsedy Modelové železnice Trutnov, se nadšenci pro tohoto koníčka snaží každoročně na výstavu přijít s nějakou novinkou. Tou nejzajímavější v letošní expozici je nepochybně kolejiště v měřítku 1:32 na ploše osm krát tři metry s velkými modely. „Troufám si tvrdit, že v takovém rozměru v Trutnově nikdy nic vystaveno nebylo,“ řekl.

Modelová železnice rovněž představuje tři nová kolejiště, která  se zde ještě nevystavovala. „Jdeme tím směrem, aby na výstavách bylo každoročně vždy něco nového. Některé věci se samozřejmě opakují, jiné se zase naopak rozšiřují. Našim krédem ale je obměňování exponátů, i když je to náročné,“ uvedl Kubelka.  Ve vitrínách jsou k vidění novinky na trhu, modely od špičkových výrobců.

Na výstavě vystavují nejen členové Modelové železnice, ale také spřátelení modeláři z Trutnova, dále Spolek železničních modelářů Pečky a Klub železničních modelářů Dvůr Králové. „Jsou to kluby, s nimiž nejčastěji spolupracujeme, vidíme se několikrát za rok,“ prozradil místopředseda, který svou první vlakovou soupravu dostal, když mu bylo pět let. „Táhne mi na dvaapadesát, takže se této zálibě věnuji skoro sedmačtyřicet roků,“ prozradil Kubelka.

Za pět let existence se Modelové železnici podařilo uspořádat několik výstav železničních modelů, které podle ohlasů byly plné zajímavých exponátů, kolejišť, nebo informací spojených s železniční tématikou. „Zpětná vazba od návštěvníků je pro nás velmi důležitá a snažíme se věci na základě jejich podnětů měnit a vylepšovat,“ dodávají „vláčkaři“.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama