reklama 

Je nutné si nesmyslnost a krutosti druhé války neustále připomínat

5.5.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 672

Už za pouhé tři dny si veřejnost připomene 73. výročí konce druhé světové války. Trutnov byl osvobozen Rudou armádou 9. května 1945 odpoledne. A právě toto výročí bylo včera připomenuto u památníku na městském hřbitově, kde účastníci položili květiny nejen k symbolu osvobození, ale také k pomníku jednačtyřiceti zavražděných židovských dívek z koncentráku v Poříčí a památníku obětí války z Roty Nazdar.

Je nutné si nesmyslnost a krutosti druhé války neustále připomínat

„Protože pomalu, ale jistě ubývají pamětníci této války, upadají, zejména u mladších generací, které ji nezažili, v zapomnění. To je dnes samozřejmě velký problém. Lidé totiž nemají mezigenerační paměť. I proto je nutné nesmyslnost a krutosti druhé války neustále připomínat. Pokud na ně lidstvo zapomene, je bohužel odsouzeno dříve nebo později prožít něco podobného znovu,“ řekl při pietním aktu starosta města Ivan Adamec.

I když Trutnov v době druhé světové války nebyl dějištěm bojových operací, válka tu byla přítomná doslova na každém kroku. „Němečtí muži odešli bojovat na frontu a mnozí z nich tam nalezli smrt. Jejich místa v továrnách i úřadech musely obsadit ženy. Místní průmysl plně přizpůsobený nacistické válečné výrobě však potřeboval mnohem více pracovních sil. Na otrockou práci v továrnách byly proto využívány židovské vězenkyně z koncentračního tábora v Poříčí, Bohuslavicích, Libči a Horním Starém Městě,“ vrátil se do dávné minulosti starosta.

Městem také v únoru roku 1945 procházel tak zvaný pochod smrti z nedalekého Slezska. Mnozí zubožení vězni, kteří už neměli sílu jít dál, byli příslušníky jednotek SS nemilosrdně zavražděni. Podle pamětníků k takovému masakru došlo mezi Bojištěm a Novým Rokytníkem.  Do bojů za svobodu a porážku nacistického Německa se aktivně zapojilo i několik Trutnovanů. Byli to plukovník ve výslužbě a bojovník na východní frontě Jan Plovajko, dále podplukovník ve výslužbě Josef Svoboda, který od roku 1944 sloužil jako obsluha minometu u 1. československého armádního sboru.

„Loni bohužel zemřel podplukovník ve výslužbě Eduard Zinzák. Aby mohl bojovat, zatajil u odvodu svůj skutečný věk. Tak se v pouhých šestnácti letech stal tankistou 1. československé samostatné tankové brigády. Hrdinské činy veteránů, kteří dobrovolně nasazovali své mladé životy pro svobodu Evropy, zasluhují naši trvalou úctu a velký dík,“ uvedl Adamec. Ten připomenul, že utrpení, které nacisté za války způsobili, bylo nepředstavitelné. „Přesto se tu a tam můžeme setkat s názory, které nepopiratelné lidské oběti této války bagatelizují nebo přímo zpochybňují,“ dodal.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, archiv Muzea Podkrkonoší

 

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama