reklama 

Rozhodnuto! Titul Dračí víno letos získalo Rulandské šedé z vinařství Hrabal

26.5.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1613

Letošní Trutnovské vinařské slavnosti, které pořádají Přátelé dobrého vína Trutnov, v bujaré náladě úspěšně pokračují právě teď na Krakonošově náměstí. Ke zlatému hřebu ale došlo už kolem čtrnácté hodiny. Degustační porota totiž vyhlásila vítěze, který se rekrutoval ze čtrnácti zúčastněných vinařství a získal titul Dračí víno 2018.

Rozhodnuto! Titul Dračí víno letos získalo Rulandské šedé z vinařství Hrabal

„Bude to trochu zdlouhavý závěr a za to se omlouvám. Musíme to ale vzít z gruntu. Na čtyřiapadesátém místě se umístil… Nevím, jak vy, ale my máme čas,“ řekl s humorem prezident slavností Jiří Šťovíček. A pak už to šlo ráz na ráz. Tentokrát to bylo v režii moravských Velkých Bílovic. Titul Dračí víno získalo a vítězem letošních slavností se stalo Rulandské šedé, pozdní sběr, polosuché z kolekce Pelvins, ročník 2017. Pochází z vinařství Hrabal.

Druhá příčka patří vínu Sauvignon, pozdní sběr, polosuché, ročník 2017 z vinařství Volařík v Mikulově. Druhý triumf v podobě třetího místa, je opět z Velkých Bílovic. Tentokrát jde o suché cuvée z rodinného vinařství Sedlák. A jak zisk titulu Dračí víno 2018 vnímá sommelier a zástupce vítězného vinařství Hrabal? „Konečně!“ prohlásil po vyhodnocení manažer prodeje Daniel Gärtner.

Ten se domnívá, že právě tento úspěch se váže k tomu, že vinařství udeřilo na strunu oblíbených svěžích aromatických vín, což právě vítězné víno splňovalo měrou vrchovatou. „Naše rulanda šedá je letos skutečně hodně aromatická. Má v sobě mnoho ovocných tónů a lehký zbytkový cukr, který je v České republice hodně populární. Bylo to tedy toto víno, které porotu oslovilo,“ řekl nám sommelier.

Ten zisk titulu Dračí víno považuje za ohromný úspěch a moc si toho váží. „V minulých letech jsme sice také uspěli, ale na zlato jsme dosáhli až letos,“ prozradil spokojeně Gärtner, který pro vinařství Hrabal pracuje již pátým rokem. „Je to ryze rodinné vinařství,“ poznamenal s tím, že letošní triumf půjde s kolegy oslavit na Krakonošovo náměstí a samozřejmě o úspěchu bude hned informovat majitele podniku.

Trutnovské vinařské slavnosti se pořádají díky nadšencům, kteří mají rádi víno. Přesně to si myslí i sommelier Gärtner. „Domnívám se, že se doba posunula a také v Krkonoších jsou milovníci a znalci dobrých vín. Dělám obchod s vínem už velmi dlouho a do Krkonoš prodávám značné množství vína, takže i tady na horách se víno zabydlelo,“ dodal.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama