reklama 

Tras pro vyznavače cyklisty by mohlo být v Trutnově určitě více, plánují se další

7.5.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1660

Hned, jak zmizí sníh, vydávají se do terénu cyklisté. V Trutnově a jeho okolí mají k dispozici síť cyklostezek a cyklotras, díky nimž mohou poznat podkrkonošskou krajinu nebo si prostě jen tak dát do těla či se projet na čerstvém vzduchu bez extrémně náročných úseků. Město, jak nám sdělila místostarostka Hana Horynová, plánuje i do budoucna budování dalších úseků.

Tras pro vyznavače cyklisty by mohlo být v Trutnově určitě více, plánují se další

Vzpomínáte si, kdy jste poprvé začali jednat o záměru vybudovat ve městě cyklostezku nebo cyklotrasu?
První byly cyklotrasy, které se ubíraly směrem na Babí, dále kolem parku, do Dolců a ve směru na Dvůr Králové. Ty se tvořily asi před osmi lety a byly první. Jedna z nich byla Klubu českých turistů a vede kolem řeky Úpy od Rudníku, má směřovat do Úpice a dál. Chtěli jsme také vytvořit trasu na Petříkovice, ale je tam moc členitý terén, tak jsme od toho upustili.

Co vás k tomuto rozhodnutí vedlo?
Byl to celorepublikový trend. Chtěli jsme dát příznivcům cyklistiky možnost, aby mohli jezdit přímo ve městě a okolí. V této souvislosti byla také vydána mapa, kde jsou cyklotrasy znázorněny.

Jaký byl jejich další rozvoj v posledních letech?
V roce 2015 byla otevřená cyklostezka na Housce. Je dlouhá více než dva kilometry a široká tři metry. Jedním z našich záměrů bylo, aby se lidé ze Starého Rokytníku dostali Na Bojiště a směrem na Volanov. Cyklostezku nevyužívají jen cyklisté, ale také bruslaři a lyžaři. I přes počáteční výhrady některých odpůrců, se cyklostezka uchytila, dokonce tam chodí i maminky s kočárky. Vybudovali jsme ještě cyklostezku a částečně cyklotrasu, která vede podél Úpy směrem ke sportovištím a do Poříčí. Ta končí u psího útulku. Vedení města nyní chce, aby se odtud pokračovalo formou cyklotrasy po novou loděnici a cyklostezkou po levé straně od loděnice k elektrárně. Cyklotrasa by měla být hotová letos v druhé polovině roku a cyklostezka příští rok.

Co ještě v tomto ohledu plánujete?
Ještě existuje projekt na cyklotrasu, která povede od Mladých Buků, přes Horní Staré Město po Horské ulici formou cyklotrasy se smíšeným provozem přes sídliště Zelená louka. Ta by se napojovala na cyklostezku u řeky, která vede k Poříčí. Při rekonstrukci Horské ulice jsme už v této souvislosti udělali označení na silnici, tak zvané piktokoridory.

Je ve městě dostatečné množství tras pro cyklisty a in-line bruslaře?
Určitě by bylo dobře, kdyby tras pro cyklisty bylo více. Třeba u trasy vedoucí kolem Úpy se nemůžeme moc rozpínat, protože je to tam omezeno zástavbou. Je ale atraktivní a hojně využívaná. Myslím si, že tam Trutnováci tráví hodně času. Možná by stálo za to se zamyslet, aby se vedly cyklotrasy a cyklostezky ještě někde po městě. Uvidíme, jak se nám podaří vybudovat chodník po Polské ulici směrem na Voletiny a Libeč. Měl by tam být jednostranný chodník po komunikaci, a jestli jeho část bude věnována i pro kola nebo jen pro pěší, ještě musíme projekčně dořešit. V budoucnu chceme pokračovat v cyklostezce z Poříčí přes Lhotu do Bohuslavic. Tam se komunikace podél řeky přímo nabízí, akorát není upravená a celá naše, většina pozemků je elektrárny.

Nejsou u cyklotras problémy v mísení cyklistů a automobilů?
Cyklista musí být samozřejmě vždy ve střehu. Ale cyklotrasy a i cyklostezky se stavějí tak, aby nebyly v rozporu s automobilovou dopravou a byly co nejvíce bezpečné.

Z čeho se tyto trasy pro cyklisty platí a kolik to stojí?
Kromě Housky, která přišla na více než 10 milionů korun a zhruba devět milionů byly dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury, jsme vše dělali z rozpočtu města. Cyklostezka, která povede do Poříčí, má stát dva milióny korun. Zaleží samozřejmě na tom, jak je trasa dlouhá, kudy a v jak členitém terénu vede.

Jezdíte na kole?
Ano. Cyklotras i cyklostezek ve městě využívám, ale jezdím i jinde a snažím se, abych nebyla přímo účastníkem silničního provozu.

Jakou trasu máte jako cyklistka nejraději?
Ráda jezdím na Babí, na Rýchory nebo využívám trasu do Dolců, Vlčic a Starých Buků.

Která je nejnáročnější a která je naopak nejméně obtížná?
Trasa do Dolců se zdá celkem příjemná, ale jen podél hřbitova k rybníkům, pak už je členitá. Pokud se jede ke Starým Bukům, tam je to velmi příjemné. Náročné je to směrem na Babí a pak pokračování na Rýchory.

SLOVNÍČEK

Cyklostezka – oddělená komunikace jen pro cyklistiku slouží pro cyklistickou dopravu s co nejmenší námahou a největší rychlostí. Většinou se buduje ve městech nebo jako příjezdová spojnice z jeho okolí.

Cyklotrasa – stezka vyznačená cykloturistickými značkami. Často se v přírodě jede po silnici souběžně s motoristickým značením, nebo po cestách se značkami pro pěší turisty.

Cyklopruh – výrazně označený pruh na vozovce určený pouze pro cyklistickou dopravu. Vyznačuje se především ve městech, která nechtějí dát prostor cyklostezce.

Vodorovné značky – slouží pro usměrnění pohybu cyklistů na ulicích. Některé druhy značek jsou podle zákona (především na křižovatkách), jiné jsou jen lidovou tvořivostí (různé piktogramy na asfaltu).

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Michal Bogáň

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama