reklama 

U dozorce reagujícího na různé situace se předpokládá, že musí být trochu psycholog

22.5.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 889

Bachař, tedy ten, kdo dává bacha na vězně. Tak obvykle říká veřejnost dozorcům. I když to zní trochu pejorativně, Jan Andrš, který jako dozorce ve Věznici Odolov na odsouzené „dává bacha“ již desátým rokem, s tím nemá žádný problém.

U dozorce reagujícího na různé situace se předpokládá, že musí být trochu psycholog

„Termín bachař se používá odjakživa, jsem na něj zvyklý a vůbec mi nevadí,“ směje čtyřicetiletý trutnovský rodák, s kterým si povídáme v jedné z místností vězeňského areálu. K práci dozorce přišel víceméně náhodou. V Úpici, kde žije s manželkou a dvěma dětmi, byl původně zaměstnán v soukromé zámečnické firmě. Po čase se dozvěděl, že je ve věznici volné místo dozorce. „Zavolal jsem tam, přijel na pohovor a přijali mě,“ vzpomíná.

S tím přijetím do služebního poměru u vězeňské služby to ale nebylo tak jednoduché, jak ji odolovský dozorce stručně popsal. Potvrdila to tisková mluvčí věznice a psycholožka Gabriela Šafářová. „V rámci přijímacího řízení jsou příslušníci pečlivě vybíráni a musí splnit náročná kritéria: být osobnostně způsobilí, bezúhonní, mít dobrou fyzickou kondici a být zdravotně v pořádku,“ upřesnila. A to dozorce Andrš splňoval.

Navíc musel prostudovat množství zákonů, vyhlášek, nařízení, předpisů, vnitřní řád věznice a podobně. Nový příslušník absolvuje nástupní kurz v Akademii vzdělávání vězeňské služby. „Tam dostane základní, teoretickou i praktickou průpravu pro výkon služby. Na závěr musí složit zkoušky. Ve věznicích pak probíhá další vzdělávání v rámci služební a profesní přípravy,“ vysvětluje mluvčí.

Dozorce Andrš má šťastnou povahu. Při své specifické profesi nepociťuje strach, ale připouští, že to není práce pro každého a je třeba na ni mít tu správnou náturu. „Reagujeme na rozmanité situace, takže se předpokládá, že dozorce je trochu psycholog,“ řekl. Podle psycholožky je důležité, aby dozorci měli o odsouzených dobrý přehled, věděli, který vězeň je problémový a lze u něj očekávat například agresivní chování, a podle toho k nim přistupovali. „Na zvládání těchto situací jsou školeni, trénováni a opírají se o vysokou profesionalitu. Snaží se tedy primárně situace zvládnout nekonfliktním způsobem,“ doplnila Šafářová.

Jan Andrš profesionálem určitě je. Snaží se ve věznici zachovávat pořádek a bezpečnost, to vše v souladu se zákonem. „Od vězňů požadujeme, aby respektovali a dodržovali nastavená pravidla,“ poznamenal s tím, že ještě nikdy nebyl vězněm fyzicky napaden, ale slovně samozřejmě ano. „Občas se to stane, ale není to tak časté, protože jsou za to vězni kázeňsky trestaní,“ uvedl.

V současné době je v Odolově ve výkonu trestu 280 odsouzených. Dozorci občas musejí řešit různé konflikty, jako například rvačky mezi vězni, někteří se dokonce pokusili o sebepoškození. Nejdramatičtější situace byla před dvěma lety, kdy z věznice nebo civilních pracovišť uprchlo šest vězňů. „I když ve věznici pracuji deset let, zrovna při těch útěcích jsem nebyl ve službě,“ zapátral v paměti dozorce a při té příležitosti dal k lepšímu jednu kuriózní historku.

Stalo se to v zimě a venku zuřila sněhová vánice. Většina odsouzených má v Odolově relativně krátké tresty. Občas se ale stane, že je tady někdo více let, a to byl i tento případ. Vězni právě končil několikaletý trest, ve vězení se dostatečně adaptoval a do vánice se mu vůbec nechtělo. Pokud by se nezlepšilo počasí, byl rozhodnutý ve vězení zůstat. „V den, kdy měl odejít na svobodu, se přišel rozloučit se slovy: To jsem si oddychl, že je dnes lepší počasí. Kdyby to bylo jako včera, tak se tady na té bráně zapřu a nikdo mě odsud nedostane,“ vrátil se do minulosti dozorce, který ani po deseti letech netrpí pocitem vyhoření.

„Myslím si, že se tato práce dá dělat dlouhodobě, samozřejmě ale záleží na povaze dozorce. Nikdy jsem s ní nechtěl skončit a doufám, že tady ještě dlouho vydržím,“ prohlásil odhodlaně. Sám si nenosí práci domů. „Mimo bránu věznice na ni vůbec nemyslím a nechávám ji uvnitř. Jsem s rodinou, dětmi, sportuji,“ tvrdí. A právě rodina je jeho velkou oporou. Podpořila ho i tehdy, když před deseti lety do věznice jako dozorce nastupoval.

STATEČNÝ ČIN DOZORCE JANA ANDRŠE

Stalo se to v roce 2014. Trutnovský region zasáhly masivní povodně. Bylo 19. května, počasí se umoudřilo a déšť vystřídalo slunce na obloze. Tehdy dozorce Jan Andrš šel se svou manželkou po břehu rozvodněné Úpy. „Žena si všimla, že v řece plave nějaký předmět. Nejdříve jsme si mysleli, že je to panenka. Vzápětí jsme ale zjistili, že je ve vodě dítě,“ vzpomíná na dramatické chvíle. Byla to pětiletá holčička. Andrš nezaváhal, skočil do řeky, dívenku vytáhla na břeh, resuscitoval ji a zavolal záchranku. Muž činu malému dítěti zachránil život. Za tento čin byl vyznamenán na Generálním ředitelství Vězeňské služby ČR medailí Za statečnost, dále policejním prezidentem Čestnou medailí a od prezidenta republiky dostal Čestné uznání v kategorii Nejlepší záchranářský čin profesionálů jednotlivců.

Hynek Šnajdar
hynek@trtnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama