reklama 

VIDEO: Už visí! Po magickém průvodu byl drak vyzdvižen na věž Staré radnice

6.5.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1505

Zatímco po celý den panovala při již třináctých Dračích slavnostech povznesená hodokvasová nálada, s blížícím se včerejším večerem stoupalo mírně napětí související s tradičním a nezbytným rituálem. Velký plechový drak po celou zimu bděl ve své sluji, aby byl s rozbřeskem jara opět vyzdvižen na věž Staré radnice na Krakonošově náměstí.

VIDEO: Už visí! Po magickém průvodu byl drak vyzdvižen na věž Staré radnice

Tomu však předcházely nezbytné přípravy členů sdružení Trutnov – město draka. Ti si dali sraz na parkovišti za kinem Vesmír, kde se v hojném počtu řadili trutnovští obyvatelé lační zúčastnit se osobně průvodu. „Už ho nesou!“ zahřmělo do večerního stmívání, průvod se dal do pohybu a vydal se po Nábřeží Václava Havla směrem do centra.

V jeho čele za stálého zvonění malého zvonku kráčel předseda „draků“ Otto Štemberka. Za ním na koni se zdviženým mečem jel Petr Kotyza alias Albrecht z Trautenbergu, mytologický zakladatel města Trutnova. Nechyběli ani král s královnou a samozřejmě v červených kápích odění členové sdružení nesoucí draka na jeho letní sídlo. To vše doprovázel cinkající či jinak rachotící špalír účastníků. Magická podívaná, která bere dech.

Atmosféru průvodu považuje předseda sdružení Štemberka za magickou. „To, co se děje za mnou je strašně elektrizující a to, co je přede mnou vzbuzuje velkou zodpovědnost. Já ten průvod vedu a nesmím nikoho pustit ke koni, na němž jede Albrecht,“ řekl Štemberka. Průvod naopak trochu děsí ředitelku městské galerie Lucii Pangrácovou. „Připadá mi trochu hrozivý a trochu se bojím. Ten rituál je pro mě strašidelný,“ prozradila.

To už se ale včerejší průvod posunul na Svatojánské náměstí, kde ve stylizované podobě ohnivý drak dštil oheň a síru. Průvod se pak rozdělil. Jedni šli pěší zónou přímo nahoru ke Staré radnice, jiní doprovodili draka oklikou, aby mohli k cíli obejít celé náměstí. Když byl drak donesen na místo, nastalo hromadné fotografické zvěčňování této pro obyvatele města důležité události, aby by pak byla saň za jásotu svědků rituálu vyzdvižena ne věž radnice. „Už visí!“ zvolal Albrecht z Trautenbergu a přítomní tuto mantru opakovali po něm.

„Byla to skvělá podívaná. Těšili jsme se na to celý den. Myslím si, že členové sdružení opět odvedli výbornou práci a je potřeba jim poděkovat za udržování tradic,“ uvedla účastnice průvodu Jitka Drahokoupilová z Trutnova. Průvod si až do finále užíval a pochvaloval samozřejmě i rutinér Dračích slavností, představitel zakladatele města, na koni jedoucí Petr Kotyza.

„Pro mě je nejúžasnější ten pohled z koně za sebe, když vidím průvod z výšky. Ale nejkrásnější okamžik je ten, když vcházíme na náměstí. Je to povznášející pocit,“ prozradil Kotyza. Nyní bude drak až do září na očích obyvatel i návštěvníků Trutnova, aby pak byl v září sundán a odnesen k zimnímu bdění do své sluje.   

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama