reklama 

Novým senátorem se stal Jan Sobotka, jednoznačně porazil Jiřího Hlavatého

13.1.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 2245

Trutnov – Novým senátorem se stal vrchlabský starosta, šestapadesátiletý Jan Sobotka (STAN). Rozhodlo o tom druhé kolo doplňujících voleb do Senátu, které se na Trutnovsku a částečně také na Náchodsku konalo včera a dnes. Sobotkovo vítězství bylo jednoznačné. Svého protivníka Jiřího Hlavatého (ANO), devětašedesátiletého majitele královédvorské továrny Juta, porazil o více než čtyřiatřicet procent.

Novým senátorem se stal Jan Sobotka, jednoznačně porazil Jiřího Hlavatého

Zatímco Sobotkovi dali voliči 30 tisíc 331 hlasů, což je 67,11 procenta, Hlavatý jich získal 14 tisíc 859, to je 32,88 procenta. Také první kolo před týdnem patřilo vrchlabskému starostovi. Tehdy obdržel 33,51 procenta hlasů, Hlavatý 25,21 procenta. Volební účast byla podstatně vyšší než v prvním kole, kdy k urnám dorazilo pouze 22,9 procenta voličů, tento víkend jich přišlo 59,52 procenta. Nyní odevzdali 45 190 platných hlasů, minule 22 718 hlasů.

Vítězi svými hlasy výrazně pomohli nejen ti vrchlabští, ale také trutnovští. Od těch domácích dostal ve druhém kole 4897 hlasů, to je 89,65 procenta. Hlavatý o tomto víkendu obdržel ve Vrchlabí pouhých 565 hlasů, což je 10,34 procenta. Sobotkovi byl nakloněn také Trutnov. Tam získal 8021 hlasů, které představují 72,06 procenta, Hlavatý tam dostal 3109, to je 27,93 procenta. Zabodoval však doma ve Dvoře Králové. Tamní voliči 4242 hlasů - 62,60 procenta, Sobotka tam získal 2534 hlasů, tedy 37,39 procenta.

Příčinou doplňujících voleb je skutečnost, že kandidát Hlavatý se v říjnových parlamentních volbách ucházel o poslanecký mandát. Přestože byl až na osmnáctém místě kandidátky, voliči ho „vykroužkovali“ a stal se poslancem. Tím mu však zanikl mandát senátora. Hlavatý později oznámil, že by chtěl dokončit svou práci v Senátu, vzdal se poslaneckého mandátu a ohlásil, že o senátorské křeslo bude usilovat znovu. To se mu nepovedlo, pogratuloval novému senátorovi a médiím sdělil, že s politikou končí.

V souvislosti s vítězstvím v doplňujících senátních volbách se o své pocity s Trutnovinkami podělil čerstvý senátor Jan Sobotka.

Jaké máte po vítězství pocity?
To je těžká otázka. Moje pocity jsou spojeny s tím, co je přede mnou a co mě čeká. Jako milovník kolektivních sportů bych řekl, že je fajn sdílet tu radost s těmi, kteří mi dali důvěru. Ale nemůžu to se všemi dohromady oslavit, protože je to fyzicky nemožné. Chci ale všem voličům, kteří mi dali hlas, moc poděkovat. Hodně mě podpořila rodina a také samozřejmě lidé z Vrchlabí a okolí. Ta jejich důvěra mě přivedla k slzám.

To jste asi nečekal, že vyhrajete takovým rozdílem, že?
Jsem rád, že do druhého kola k volbám přišel více než dvojnásobek lidí a byli to lidé, kteří o tom evidentně přemýšleli. Udělalo mi velikou radost, že jsem neztratil a naopak získal ještě více hlasů. I to první kolo napovídalo, že by mohl být výsledek dobrý, ale že bude takhle vynikající, to jsem tedy nečekal.

Proč myslíte, že voliči dali přednost vám před Jiřím Hlavatým?
Zásadní v tomto ohledu byl Trutnov. Potěšilo mě, že jsem byl přijatelný i pro voliče právě v Trutnově, kde se patrně rozhodlo. Podpořili mě také kandidáti do Senátu, jako paní Sovová či pan Dvorský. Toho si nesmírně vážím.

Je to určitá satisfakce za volby v roce 2008, kdy jste se do Senátu nedostal?
Neřekl bych satisfakce, řekl bych nová zkušenost. Volby v roce 2008 byly trochu jiné. V prvním kole jsem obsadil až čtvrté místo. Ten výsledek nebyl z mého pohledu dobrý, možná jsem i tu kampaň neudělal dobře. Uběhl čas, který k tomu byl potřeba, byla to jiná úroveň. Teď to pro mě byla veliká zkušenost.

Co na váš úspěch říkala rodina a přátelé?
Moje žena byla první, která mi k této cestě dala zelenou. Viděl jsem, že tím žije a byla stejně nervózní jako já. Je fantastická, přestože ví, že funkcí senátora budu o to méně doma, ale moc mi to přála a je pro mě zásadní oporou. Momentálně komunikuji už hodinu a půl s médii a svým přátelům jsem ještě nestačil odpovídat na esemesky a telefony. Doufám, že se na ně dostane. Je to pro mě úplně nová situace, kdy musím čelit takovému extrémnímu provozu.

Jak to oslavíte?
Nejsem příliš slavící typ. Myslím si, že si večer vypiji s manželkou sklenici vína, a to bude všechno. Pro mě je nejlepší tento úspěch vstřebat v kruhu rodinném.

Byl jste u prezidentských voleb? Komu jste dal hlas?
Ano byl, hlas jsem dal panu Drahošovi.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš, Michal Bogáň

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama