reklama 

Pokračují v nastoupené cestě, nechali opravit drobné památky

5.1.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1253
 • komentářů 1

Trutnov – Stejně jako v minulých letech, také loni se město zaměřilo na opravu a rekonstrukci drobných památek, které se nacházejí na jeho katastru. V této souvislosti vynaložilo 3,5 milionu korun. Dalších deset milionů si vyžádaly velké rekonstrukční práce. V nastoupené cestě hodlá pokračovat i v letošním roce.

Pokračují v nastoupené cestě, nechali opravit drobné památky

Loni bylo opraven soubor pískovcových křížů. Jeden v zaniklé obci Debrné, tři v Libči, jeden v Horním Starém Městě u rybníka a také pomník se sousoším Piety ve Studenci. „Tento pomník je zajímavý tím, že byl vytvořen Emilem Schwantnerem a věnován rodinou Wondratschekových jako poděkování za šťastný návrat čtyř synů z Velké války,“ uvedl starosta Ivan Adamec.

Dokončena byla také replika významného Schwantnerova díla, a to sousoší Tanec smrti, které bylo v září slavnostně odhaleno v městském parku. Jde o památník padlých občanů města v 1. světové válce. Protože hrozilo zřícení pět metrů vysokého pískovcového kříže v polích ve Stříteži, byl přesunut na nový základ. Opravena byla vnitřní výmalba kapličky v Rubínovicích.

Oprav se dočkaly také interiéry kaplí na Babí, v Oblanově a kostel v Libči. „Oblanovská kaple má navíc od Vánoc nový bronzový zvon, který bude svým zvukem třikrát denně hlásit plynutí času,“ upozornil starosta. Mezi velké akce minulého roku patří generální opravy střech, které byly v havarijním stavu, a to na Národním domě, městské galerii, Haasově paláci a dále oprava fasády jednoho z domů  na Krakonošově náměstí.

„Opravou severní fasády včetně výměny dožilých oken na Muzeu Podkrkonoší v Trutnově jsme ukončili stavební práce i na této významné trutnovské dominantě,“ konstatoval Adamec. V současné době je v rozpracované fázi oprava márnice ve Lhotě a přestavba oplocení na městském hřbitově. Obě akce budou pokračovat na jaře. Připravuje se rovněž rekonstrukce historických oken v Haasově paláci.

(hyš, tz)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Vlastimil Grof, Lenka Šálková

Diskuse

7.1.2018 Josef Janický st.
Kaple v Babí,Oblanově a kostel v Libči jsou ve vlastnictví státu ?

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama