reklama 

Senátní volby mohou mít dohru, kandidátka rozporuje losování

11.1.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 2031

Trutnov – Doplňující senátní volby, které se budou konat na Trutnovsku zítra a v sobotu, mohou mít nečekanou dohru. Neúspěšná nezávislá kandidátka Terezie Holovská z Prahy totiž upozornila na pochybení při losování čísel na hlasovací lístky pro jednotlivé kandidáty. Jak potvrdila mluvčí městského úřadu Michaela Dědková, k chybě skutečně došlo.

Senátní volby mohou mít dohru, kandidátka rozporuje losování

„K registraci jsme měli devět přihlášek kandidátů do doplňujících voleb do Senátu. Osm z nich získalo registraci. Devátá byla Terezie Holovská, která nebyla původně zaregistrovaná,“ vrací se do nedávné minulosti mluvčí. Kandidátka toto rozhodnutí napadla a Krajský soud v Hradci Králové uložil městskému úřadu její přihlášku zaregistrovat. To se také stalo.

Problém je však v tom, že registrace kandidátů proběhla až po losování, kdy jednotliví uchazeči o Senát měli již přidělena svá čísla, a byly vytištěné hlasovací lístky. Holovská tedy dostala číslo devět, což je špatný postup. „Mělo to být tak, že se mělo losovat mezi všemi přihlášenými a ne registrovanými. A to se týkalo taky paní Holovské,“ vysvětlila mluvčí Dědková.

Druhé kolo senátních voleb však normálně proběhne. Až budou kompletně uzavřeny senátní volby, může Holovská podat odvolání či žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu, který v této věci rozhodne. Je možné, že platnost voleb i přes tuto chybu potvrdí, ale není vyloučeno, že by se volby mohly konat znovu.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Foto: euro.cz, Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama