reklama 

Sloučení škol: Jsem si vědoma, že opatření není úplně populární, řekla náměstkyně

27.1.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1797

Trutnov – „Zazvonil zvoneček a po něm přišel Mireček,“ zavtipkoval jednadevadesátitelý předseda Klubu seniorů Miroslav Šafařík dříve, než na tradiční besedě v malém sále městského úřadu přivítal náměstkyni hejtmana pro školství, kulturu a sport Martinu Berdychovou. Žhavým tématem, jak se dalo čekávat, bylo hodně diskutované slučování škol.

Sloučení škol: Jsem si vědoma, že opatření není úplně populární, řekla náměstkyně

Jak známo v Trutnově dojde od 1. července příštího roku ke sloučení Obchodní akademie Trutnov a Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy Trutnov. Nově vznikne Vyšší odborná škola zdravotnická, Střední zdravotnická škola a Obchodní akademie. Sloučeno však bude i dalších šest škol. Argumentem k tomuto kroku je zmenšení počtu nabízených míst v prvních ročnících středních škol.

To tvrdí i náměstkyně Berdychová. „Udělat něco se školstvím není dnes úplně jednoduché. Nabídku se snažíme zmenšit, aby děti měly motivaci se učit, aby byly zodpovědné za své vzdělání. Dnes je nabídka velmi široká a děti jsou prakticky přijaty do každé školy. Jsem si vědoma toho, že to opatření není úplně populární,“ řekla.

Podle ní má Obchodní akademie méně než 240 žáků a dostává se tím do ekonomických problémů. „O ekonomické obory se snižuje zájem, který byl velký před dvaceti lety. My jsme to museli řešit, abychom tento obor v Trutnově zachovali. Dětí nám tam rapidně nepřibývá a ani nepředpokládáme, že se to v blízké budoucnosti změní. Teď má škola 190 žáků.“

 

V této souvislosti upozornila, že byla hledána různá řešení a nakonec bylo rozhodnuto o sloučení Obchodne akademie se Střední zdravotnickou školou. „Sloučením škol jsme slízli velkou kritiku. Proto jezdím po školách, kde je to problematické, a snažím se vše pedagogům vysvětlovat,“ uvedla Berdychová. Není žádným tajemstvím, že sloučení těchto dvou významných trutnovských vzdělávacích zařízení se nezamlouvalo řediteli Obchodní akademie Miroslavu Albrechtovi.

Ten mimo jiné poukázal na skutečnost, že ve škole nedošlo k žádnému omezení výuky v souvislosti se způsobem financování na žáka a naopak byla rozšířena výuku o nově nabízené předměty. „I současný způsob nám umožňuje plně pokrýt potřeby v oblastech provozních, platových i vzdělávacích,“ nechal se slyšet nedávno.  Hlavní problémy sloučení vidí v tom, že se sníží kvalita řízení školy, obě vzdělávací zařízení ztratí identitu i odbornost, zaměření škol na kvantitu není na rozdíl od kvality prioritou.  

Roman Hásek, ředitel Střední zdravotnické školy, připustil, že ze sloučení těchto dvou škol radost neměli. „Sešli jsme se ale s panem ředitelem Albrechtem a shodli jsme se, že obě školy budou i nadále fungovat. Školy i po sloučení mohou mít i dále vlastním identitu, chovat se jako samostatné subjekty. Pokoušíme se v tom najít něco pozitivního, co by vzájemná spolupráce mohla do budoucna přinést. Stále ale bude „obchodka“ a stále bude i „zdrávka“. Takže se v tomto směru nic nezmění,“ prohlásil před seniory i náměstkyní ředitel Hásek.

A zůstane Obchodní akademie po sloučení prázdná? Co s tou budovou bude? Na to se náměstkyně hejtmana při besedě otázala jedna z přítomných seniorek. Berdychová v tomto ohledu ubezpečila, že Obchodní akademie po sloučení prázdná nezůstane. „Děti se i nadále budou učit v objektu nynější Obchodní akademie. Budova bude normálně využitá,“ dodala.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama