reklama 

Stacionář mezi mosty získal a otevřel důstojné prostory pro své klienty i seniory

30.1.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 2213
 • komentářů 1

Trutnov – K významné události došlo dnes ve Stacionáři mezi mosty. Slavnostně zde byla otevřena zbrusu nová oddělení. Útočiště zde najde deset klientů s mentálním a tělesným postižením starší osmnácti let a dvacet osob starších pětapadesáti let s chronickým duševním onemocněním včetně seniorů nad pětašedesát let z Trutnova a okolí.

Stacionář mezi mosty získal a otevřel důstojné prostory pro své klienty i seniory

Moderně vybavené prostory splňují náročné požadavky dnešní doby. Oddělení pro první skupinu je určeno převážně pro klienty, kteří potřebují větší míru podpory při péči o vlastní osobu a nedokážou se o sebe postarat sami. „Plánovaný denní program je připravován vždy s ohledem na momentální zdravotní a duševní stav. Součástí nabídky služeb je především aktivizace klienta,“ prozradila ředitelka stacionáře Renata Bezděková.

Služby v bezbariérovém zařízení zahrnují činnosti, jako například procvičování jemné i hrubé motoriky, smyslové hry, nácvik sebeobsluhy, fyzioterapeutická cvičení či komunikaci. K dispozici jsou společenská místnost, odpočinková klidová zóna, hygienické zázemí pro částečnou očistu imobilních klientů, koupelna pro celkovou koupel,  WC a kuchyňka pro přípravu stravy.

Druhé oddělení pro starší osoby, mnohdy postižené různými typy demencí nebo Alzheimerovou chorobou, nabízí denní program s péče o fyzickou kondici, jakou jsou lehká cvičení, protahování, sportovní hry podle individuálních možností klienta. V odpočinkové části mohou relaxovat a odpočívat. K dispozici je koupelna pro celkovou koupel imobilních klientů. Vše samozřejmě rovněž v bezbariérových prostorách.

„Stacionář nabízí klientům bezpečný a příjemný pobyt v prostředí, které je přizpůsobeno jejich potřebám. Jedná se o službu na dobu, kdy se o své blízké nemůže postarat rodina, cítí se osaměle nebo potřebují zajistit pomoc a podporu jiné osoby,“ vysvětlila ředitelka. Jak při slavnostním otevření řekl starosta města Ivan Adamec, úroveň společnosti se pozná podle toho, jak se umí postarat o nejslabší členy.

V této souvislosti upozornil, že v případě oddělení pro starší občany, nejde o domov pro seniory. „Cílem je pomoci rodinám, které doma mají seniora, jsou zaměstnaní. Zde může přes den jejich rodinný příslušník aktivně trávit svůj čas. Pro řadu seniorů to bude znamenat výrazné zkvalitnění jejich života,“ uvedl.  Stavba přišla na 6,5 milionu korun, devadesát procent nákladů pokryl Fond Evropské unie a zhruba 650 tisíc poskytlo město.

„Realizace se zpočátku příliš nedařila, nikoliv díky stavební firmě, ale projekci.  Tak, jak komplikovaně stavba vznikala, tak věřím, že bez problému bude sloužit v praktickém životě,“ poznamenal starosta. Pro Vladimíra Dernera, náměstka hejtmana pro sociální oblast, jde o radostnou událost. „Když se takové zařízení uvádí do provozu, je to vždy velmi pozitivní záležitost,“ potvrdil. Součástí slavnostního otevření  nových oddělení stacionáře doprovázel Den otevřených dveří pro veřejnost.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

 

Diskuse

31.1.2018 Libor Vondráček
Dobrý den, jen bych pro zajímavost uvedl, že to pro většinu lidí bude finančně nedostupné.

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama