reklama 

Ve 105 letech zemřela Kateřina Růžičková, nejstarší obyvatelka města Trutnova

26.1.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1860
 • komentářů 1

Trutnov – Smutná zpráva přišla včera z České čtvrti. Ve sto pěti letech totiž zemřela nejstarší obyvatelka města Kateřina Růžičková. Když jsme loni 10. března přispěchali s gratulací k narozeninám, vítala nás bystrá a svěží, i když hůře se už pohybující a slyšící dáma. Kdo by se ale divil vzhledem k jejímu požehnanému jubileu, kterého se dožila 1. března.

Ve 105 letech zemřela Kateřina Růžičková, nejstarší obyvatelka města Trutnova

Je to v krátké době druhá ztráta mezi Trutnovany staršími sta let. Loni před vánočními svátky totiž odešel Jiří Vysoudil, nejen nejstarší muž města, ale i celé České republiky. Kateřina Růžičková, která pochází z Javorníka na Horňácku, což je oblast na moravsko-slovenském pomezí, zažila všechny důležité a zásadní etapy 20. století.

„Byla jsem ještě malá holka, měla jsem tak šest roků, když jsem vítala básničkou prezidenta T. G. Masaryka,“ zasnila se loni elegantně oblečená a usměvavá stařenka. Její syn Pavel, známý trutnovský lékař, tenkrát upozornil, že každých pět týdnů jí vozí na pedikúru a ke kadeřnici. Růžičková absolvovala rodinnou školu a pak většinu aktivního života pracovala jako účetní. Má syna Pavla, dvě vnoučata a čtyři pravnoučata.

Zatímco jiní letití senioři většinou nad svou dlouhověkostí mávnou rukou, loňská oslavenkyně ho prozradila. „Nepiji, nekouřím, nefetuji a ještě před deseti lety jsem jezdila na kole.“  Do Trutnova se poprvé dostala z Brna v roce 1938, kdy měli s manželem svatbu v hotelu v horní části trutnovského náměstí.  Už na podzim téhož roku museli odejít a přes protektorát bydleli v Hořicích. Potom se do Trutnova vrátili po válce v roce 1946 a žila zde až do konce. Redakce Trutnovinek vyjadřuje rodině zesnulé upřímnou soustrast.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

29.1.2018 Šárka Koláčková
Rodině zesnulé upřímnou soustrast.

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama