reklama 

Centrum RIAPS otestuje zájemce na infekci HIV a také žloutenku

27.11.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 398

„V České republice dochází již několikátý rok k vzestupu infekce HIV. Počet nově diagnostikovaných případů každý rok narůstá. Včasné odhalení nemoci umožňuje podstoupit léčbu, která dokáže zajistit kvalitní život,“ uvedl Petr Kuráň, zdravotník Kontaktního centra RIAPS Trutnov, které se připojilo k Evropskému testovacímu týdnu na HIV a žloutenku.

Centrum RIAPS otestuje zájemce na infekci HIV a také žloutenku

Ve čtvrtek od 16 do 19 hodin RIAPS ve svých prostorách nabídne anonymní screeningové testování na HIV z kapilární krve. Trvá zhruba 30 minut a výsledky se testovaný dozví bezprostředně. „Akce je určena široké veřejnosti. Nechat otestovat se může každý, kdo byl v minulosti vystaven riziku infekce HIV, zejména prostřednictvím nechráněného pohlavního styku nebo kontaktu s infikovanou krví při injekčním užívání drog,“ prozradil Kuráň.

Kromě toho je možné se nechat otestovat i na další choroby, jako jsou žloutenky typu B a C či syfilis. „Evropský testovací týden je kampaň probíhající v mnoha státech Evropy. V letošním ročníku se budou konat akce spojené s testováním v několika městech České republiky a jedním z nich je i Trutnov,“ řekl vedoucí centra Ondřej Čalovka.

Kontaktní centrum nabízí veřejnosti anonymní testování na HIV a žloutenky po celý rok. „Zájemcům jsme k dispozici každý čtvrtek od 17 do 18 hodin s tím, že jeden test přijde na 100 korun,“ dodal Čalovka.

(hyš, tz)
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: ČTK, drbna.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama