reklama 

Desítky různých betlémů ve Staré radnici přibližují adventní čas a blížící se Vánoce

30.11.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 730

Adventní čas začíná teprve v neděli a vánoční svátky až za více než tři týdny. Koledy však zněly v předstihu už dnes ve Staré radnici v Trutnově. Vernisáží zde byla totiž díky zdejšímu Středisku volného času zahájena tradiční výstava betlémů. Není to jen město kousek od Jeruzaléma, ale také výrazný symbol Vánoc a narození Ježíše Krista.

Desítky různých betlémů ve Staré radnici přibližují adventní čas a blížící se Vánoce

Na aktuální výstavě je k vidění zhruba 80 betlémů vytvořených z rozmanitých materiálů a různého stáří, které byly zapůjčené z muzeí, od soukromých sběratelů nebo se na jejich výrobě podílely děti. Patrně ten nejstarší v expozici je Tyrolský barokní betlém z roku 1800. Jsou tu také Krkonošský skříňový, Lanšperský či Knapovský betlém, dále z Úpice vytvořený na skříň, vyřezávaný, hasičský, ve skleněném poklopu, národopisný, sádrový, z vlnitého papíru, drátěný v koši, deskový či mechanický.

Výstavě však vévodí čtyřmetrový dřevěný betlém, který vytvořil řezbář Ladislav Dvorský (74) z Nové Paky. Jak sám prozradil, v sedmapadesáti letech se stal „učněm“ proslulého řezbáře Františka Mühla, který ho zasvětil do tohoto řemesla. „Na tomto betlému jsem pracoval deset let. Je obohacen o různé znaky měst včetně Trutnova. Když sedím na verpánku, pracuje mi hlavně mozek. Ten už je 3D, takže to dílo vidím ze všech pozic. Při tvorbě figurky mě to vrací do dětských let. Řezbařina je nádherné řemeslo,“ svěřil se Dvorský.

Podle hlavní organizátorky výstavy Šárky Rotterové se v našich končinách stavějí betlémy už přes půl tisíciletí. „Je to výjev, který má kouzlo a poezii,“ říká. To potvrzuje i trutnovský malíř Miloš Trýzna, který má v expozici betlém vytvořený před více než rokem. Je malovaný a zachycuje scenérii Krakonošova náměstí s figurkami známých osobností města. „Nechybí starosta Ivan Adamec, rytíř Trut, zakladatel zdejšího Klubu vojenské historie Petr Kopecký, letos zesnulý dlouholetý kronikář města Antonín Just a další,“ vypočítává malíř.

Ten vzpomíná, že betlém měli doma vždycky. „Ani letos tomu nebude jinak. Součástí Vánoc bude zmenšená verze tohoto vystaveného exponátu,“ prozradil. Pto návštěvnici výstavy Anežku Královou z Trutnova je přehlídka betlémů vyloženým potěšením. „Dodržování těchto tradic považuji za důležité a byla bych ráda, kdyby to tak zůstalo,“ svěřila se s tím, že ji nejvíce oslovil skříňový betlém. „Ten je skutečně mistrovský.“

 

Starostu města Ivana Adamce těší, že na vystavených betlémech je vidět lidová tvořivost. „Vzpomínám si, že i já jako kluk jsem měl svůj betlém a sám jsem si ho udělal. Tenkrát to byly takové papírové vystřihovánky. Musím přesvědčit jednoho ze svých kamarádů, aby svůj vlastnoručně vyrobený dřevěný betlém tady příští rok vystavil,“ uvedl starosta. Výstava betlémů potrvá do 16. prosince.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama