reklama 

Je to o přístupu, tvrdí majitel nejlepšího kamenného obchodu

10.11.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 2042

Jeho výraz ve tváři, když vyhlásili, že vyhrál, mluvil za vše. Jiří Kuťák to nečekal. Fakt ne. Majitel Antikvariátu Trutnov, který provozuje s manželkou již 13 let, v soutěži Trutnovský drak ovládl kategorii Nejlepší kamenný obchod. „V Trutnově se to třeba moc neví, ale v rámci antikvariátů patříme mezi jeden z nejlepších v republice. Máme zákazníky od Japonska až po Ameriku,“ chlubí se původem Pražák, který se do města přestěhoval právě kvůli tomu, aby si tu otevřel obchod s knihami.

Je to o přístupu, tvrdí majitel nejlepšího kamenného obchodu

„Žádný antikvariát tady v té době nebyl a celkově kulturně mi přišlo, že je to v Trutnově dost špatné. Teď za těch 13 let, co jsme to tady budovali, si troufnu říct, že se strašně zvedlo i město. A také lidé začínají zase víc číst,“ myslí si podnikatel z krámku, který se nachází na nábřeží, kousek za přechodem pro chodce směrem od kina ke krytému bazénu.

Začátky pro něj byly složité. „Podařilo se nám ale překonat krizi, což bylo opravdu těžké období,“ vzpomíná na důležitý moment ve vývoji. Ve svém okolí zná spoustu lidí, co se pustili do podnikání a někteří nevydrželi ani půl roku. „Někdy je pro mě záhadou, když nějaký krám zavře, přestože se zdá, že ti lidé do toho jdou správně a mají zákazníky. Je mi pak líto každého, kdo se takto do něčeho vrhne.“

Tento osud jeho antikvariát naštěstí nepotkal, protože za sebou má lidi, kteří jeho byznysu pomáhají. Jmenoval například účetní firmu i svého nájemce, který mu pomohl v těžkých dobách a pomáhá stále. „Dosáhli jsme teď asi maxima. V posledním roce jsme na všem hodně zapracovali, celý krám jsme zrenovovali a zákazníci jsou velmi spokojeni,“ tvrdí. Je to prý hlavně o přístupu. „Máme úplně jiný přístup než jiné obchody. Neříkám, že to jinde dělají špatně, ale pro nás zákazník je svatý,“ zdůrazňuje.

Když někdo něco potřebuje sehnat, tak mu to prostě sežene. Anebo se snaží hledat alternativy. Vychází vstříc s cenami a díky svému přístupu si Antikvariát Trutnov vybudoval takové renomé, jaké má. Knížky vykupují z pozůstalostí, někdy jim je lidé věnují sami, ale nakupují také nové publikace od různých menších či větších nakladatelství.

V Trutnově, aby člověk něčím zaujmul a lidé se vraceli, je to ovšem podle Jiřího Kuťáka trošku složitější. A proto jeho podnikání hodně pomáhá i e-shop, kde standardně nabízí cca 26 tisíc titulů a každý den internetový obchod doplňuje. „Spolupracujeme také s různými vysokými školami, knihovnami a institucemi všeho druhu,“ dodává od pátečního večera majitel nejlepšího kamenného obchodu ve městě.

Trutnovský drak je podle něj perfektní soutěž, protože může pomoct malým firmám, které jsou třeba i mimo centrum, jako je i jeho případ. „A nemusí to být ani o té výhře, ale stačí ta nominace, která se dostane do povědomí lidí,“ povídá.

Když on sám viděl, v jaké skupině nominovaných firem, se objevil, říkal si, že nemá šanci. A tak za obrovský úspěch považoval už to, že se dostal do tříčlenného finále. „Že vyhrajeme, to jsem opravdu nečekal. Ale jsme takovou ukázkou, že i malá firma bez zaměstnanců může dosáhnout na nějaké vítězství,“ uzavírá Jiří Kuťák.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz

foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama