reklama 

Kašparova piana dohrála na náměstí svou symfonii, byla rozebrána a odvezena

9.11.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1043
 • komentářů 2

„Víte, nejsem žádný znalec umění. Když na Krakonošově náměstí v červnu umístili tato piana, byla jsem dost překvapená. Rezavá železná monstra, říkala jsem si. Celé léto jsem kolem nich chodila a teď mě mrzí, že zmizí. Mohly tady klidně zůstat, Trutnov by se zase více zviditelnil,“ řekla nám Jitka Prouzová z Trutnova, krátce předtím, než byla díla akademického sochaře Antonína Kašpara včera odstraněna.

Kašparova piana dohrála na náměstí svou symfonii, byla rozebrána a odvezena

Tím skončil letošní devátý ročník již tradičního výtvarného projektu Sochy ve městě, který pořádá Galerie města Trutnova. Prostě přijelo skříňové nákladní auto, vystoupili z něj čtyři muži, piana rozebrali na díly, uložili je do skříně automobilu a odjeli z města. Ještě předtím Martin Věchet, zakladatel dnes již neexistujícího legendárního trutnovského festivalu, na šikmo k nebi se zvedající kříže z horní desky nástrojů křídou napsal jména už zesnulých muzikantů.

Například Filip, což je křestní jméno českého zpěváka, pianisty, skladatele, textaře a vůdčí osobnosti kapely Psí vojáci Filipa Topola nebo Freddie, jméno zpěváka Mercuryho, či Ray, jako odkaz na amerického zpěváka a klavíristu Charlese. To byla tedy tečka za letošním projektem, který autor nazval Pocta pro Josepha Beuyse, což byl významný německý výtvarník a teoretik.

Kašpar se nechal inspirovat konceptuální instalaci tohoto umělce, který v roce 1966 zabalil skutečné piano do filcu a namaloval na něj červenou barvou kříž. „Tohoto sochaře jsem vybrala mimo jiné proto, že navazuje na linku těch autorů, kteří tady vystavovali v předchozích ročnících a zároveň je svým dílem něčím jiný, než tomu bylo loni. Měla jsem pocit, že na našem náměstí budou piana vypadat dobře,“ řekla nám už v červnu ředitelka galerie Lucie Pangrácová.

V minulých letech se na Sochy ve městě reakce diváků velmi lišily, od pozitivních až po vyloženě odmítavé. Tentokrát byli obyvatelé města k tomuto typu umění smířlivější. „Jezdím často po celé republice a všímám si, kde se něco podobného ve veřejném prostoru děje. Přibývá míst, kde se objevují sochy v ulicích. Jsem rád, že Trutnov mezi tato města patří,“ uvedl Petr Krátký z Trutnova

V příštím roce se lze v Trutnově těšit na jubilejní desátý ročník projektu Sochy ve městě. „Byla bych ráda, kdyby tato akce nějak vyvrcholila. Chtěla bych, aby sochy byly instalovány na více místech v Trutnově, i když jsem si vědoma, že těch rovných ploch a prostranství ve městě není příliš mnoho a bude to těžké,“ prozradila nám už na začátku letošního ročníku ředitelka Pangrácová.   

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

9.11.2018 Martin Procházka
Osobne neznam nikoho kdo rekl, ze to bylo hezke...
9.11.2018 Josef Janický st.
Věchet se namotá všude,jen nevím proč si maluje na cizí majetek,možná že by mu ani nevadilo,kdyby mu nějaký mazal kreslil na výlohu

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama