reklama 

Muzeum otevřelo unikátní sbírku porcelánu, vzdalo poctu sběrateli Petirovi

5.11.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 2009

Bylo to smutné a zároveň radostné. Městské muzeum v Žacléři za velkého zájmu veřejnosti slavnostně otevřelo stálou expozici unikátní sbírky žacléřského porcelánu. Tu vytvořil trutnovský sběratel Václav Petira, který zhruba 1600 exponátů, z nichž přechází zrak, shromažďoval od roku 1969, i když první figurky získal už o dva roky dříve.

Muzeum otevřelo unikátní sbírku porcelánu, vzdalo poctu sběrateli Petirovi

Ještě v lednu letošního roku ho Trutnovinky navštívily v jeho království v objektu bývalého podniku Kara v Poříčí, kde měl své skvosty uložené. Zanedlouho poté však přišla smutná zpráva. Sběratel porcelánu v neděli 25. března v šestasedmdesáti letech náhle zemřel. Nedočkal se tak svého snu, aby viděl své skvosty v žacléřském muzeu, s nímž se dohodl, že exponáty zapůjčí do jeho expozice v souvislosti s letošním 140. výročím tamní porcelánky.

Nyní se ale dočkala jeho rodina i veřejnost při slavnostní vernisáži. V působivých prosklených vitrínách se odráží krása Petirovy sbírky. K vidění a obdivu jsou nejen sošky svatých, ale také ucelená série s vyobrazením Panny Marie z poutních míst po celé Evropě, kropenky, světské sošky, dekorativní předměty vyrobené pro francouzské Alasasko, návrhy mistrovských plastik sochaře Emila Schwantnera, užitkový porcelán či eletroporcelán. Petira by měl nepochybně radost.


Unikátní sbírku žacléřského porcelánu vytvořil Václav Petira z Trutnova.

„O myšlence vytvořit tuto expozici jsme mluvili už hodně dlouho a teď se nám naskytla příležitost využití části finančních prostředků z evropských fondů, které nám pomohly, abychom mohli stálou expozici umístit do vitrín našeho muzea a která odpovídá hodnotě i kráse exponátů. Mám z toho osobně velkou radost,“ řekl při vernisáži Miroslav Vlasák, bývalý starosta Žacléře.

Vedoucí muzea Ilona Fidlerová v souvislosti s otevřením sbírky porcelánu Václava Petiry připomenula 140. výročí žacléřské porcelánky, jejíž historie se začala psát v roce 1878, kdy Heinrich, druhorozený syn Josefa Phola, kupuje pozemky v Žacléři a zakládá zde továrnu na výrobu porcelánu. „První sošky získal pan Petira od původních obyvatel Bernartic, kteří se vystěhovávali do Německa. On jako tamní rodák chtěl uchovat některé předměty související s životem předcházejících obyvatel,“ připomenula vedoucí muzea.

Podle ní velkým podnětem k vytváření sbírky byly Petirovi sochy svaté Barbory a pár svatých Barbory a Prokopa, které jsou součástí expozice. „Protože však nebyl k dispozici žádný katalog, vytvářel si ho pan Petira sám podle výrobních čísel, které jsou na figurách. Zlomovým okamžikem však bylo získání katalogu porcelánky z roku 1907, který se výrobními čísly s jeho sbírkou shodoval téměř stoprocentně,“ vrátila se do minulosti sběratele Fidlerová.

Mezi nejcennější barevně vyvedené exponáty ve sbírce zcela jistě patří figura svatého Floriana, patrona hasičů, kominíků či zedníků. „Ta patří také mezi nejstarší, byla vyrobena někdy před rokem 1891,“ sdělil nám v lednu Petira. Velmi cenné jsou sošky Josefa II., Krakonošů, císaře Franze Josefa s císařovnou Josefou Alžbětou, zvanou Sissi, které byly porcelánkou vyrobeny k jejich výročí, nebo svatých Prokopa s Barborou, což jsou patroni horníků.

„Je smutnou hříčkou osudu, že se pan Václav Petira výsledné podoby stále expozice nedožil. Tento příjemný muž, sršící energií, neustále činorodý, zesnul náhle 25. března letošního roku. Expozice nesoucí jeho jméno jej však bude stále připomínat,“ uvedla v katalogu vydanému k nové sbírce porcelánu bývalá místostarostka Eva Rennerová.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Čtěte také: Z unikátní kolekce žacléřského porcelánu přechází zrak, zatím je v bývalé Kaře     

                   Zemřel sběratel a majitel unikátní sbírky žacléřského porcelánu Václav Petira

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama