reklama 

O Krkonoše je obrovský zájem, v minulém roce měly více než 11 miliónů návštěv

27.11.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 592

Z dat mobilních operátorů, která nezahrnují o místní obyvatele a ty, co pravidelně dojíždějí za prací, vyplývá, že počty návštěvníků Krkonošského národního parku, jednoho z nejnavštěvovanějších chráněných území v Evropě, jsou ještě větší, než si jeho Správa dosud myslela. V minulém roce do něj zavítalo 3 657 254 lidí, kteří zde dohromady strávili 11 324 528 tak zvaných „osobodní“.

O Krkonoše je obrovský zájem, v minulém roce měly více než 11 miliónů návštěv

„Dlouhodobě jsme odhadovali, na základě dostupných údajů, že se návštěvnost české strany Krkonoš pohybuje zhruba na úrovni šesti milionů „osobodní“. Přiznám se, že tento přesný údaj za loňský rok nás docela překvapil,“ řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. Průměrný návštěvník v národním parku stráví 3,84 dne a 2,75 noci. To, že návštěvnost Krkonoš je obrovská si pochvaluje Eva Šulcová ředitelka kanceláře Svazku měst a obcí Krkonoše.  

 

„Je skvělé, že lidi mají Krkonoše rádi. Na nedostatek zájmu návštěvníků si určitě nemůžeme stěžovat. Spolu se Správou KRNAP se chceme snažit, aby ti, kdo sem jezdí, tady zůstávali déle. I my pracujeme na tom, abychom turistům představili méně známá, přesto jedinečná místa Krkonoš a další možnosti k zajímavému trávení volného času i v nižších partiích hor a blízkém podhůří tak, aby lidem stálo za to tady zůstat delší dobu,“ uvedla ředitelka.

Jak prozradil náměstek ředitele Správy KRNAP pro vnější vztahy Jakub Kašpar, pro místní obyvatele a ekonomiku je turismus zásadní.  „Krkonoše ale nejsou nafukovací a zdejší příroda už nemůže moc napínat své limity. Jak pro přírodu, tak pro místní podnikatele je každopádně mnohem přínosnější návštěvník, který se tu ubytuje a stráví tu několik dní, než davy, které by sem jezdily jen na otočku,“ dodal náměstek.

Získaná loňská data také ukazují, že zahraniční turisté tvoří 25 procent návštěvníků národního parku a zhruba 30 procent celých Krkonoš. „Turisté, kteří v Krkonoších přenocují, tvoří pouze 40 procent návštěvníků nejvyšších českých hor, zatímco výletníci, jež přijedou jen na jediný den, činí 60 procent návštěvnosti. V případě celých Krkonoš tvoří jednodenní návštěvníci 52 a vícedenní 48 procent,“ doplnil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný s tím, že v tomto ohledu je nejintenzivnější zimní období.

(hyš, tz)
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Správy KRNAP, Miloš Šálek


 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama