reklama 

ANKETA: Chodíte do kostela? Občas tam zajdou všichni

24.12.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 669

Svátky vánoční a především Štědrý den jsou spojeny s návštěvami svatostánků. Právě k tomuto dno neodmyslitelně patří půlnoční mše v kostele. Samozřejmě si ji nenechají ujít hlavně lidé nesoucí v sobě víru v Boha. Kromě nich ji mnohdy, zřejmě pod vlivem jedinečné sváteční atmosféry navštěvují i lidé, kteří celý rok svatostánek míjejí.

ANKETA: Chodíte do kostela? Občas tam zajdou všichni

Víra je neuchopitelný, tajemný a osobní postoj. A Vánoce jsou ideálním časem se nad touto skutečností a vlastním životem zamyslet. V souvislosti s prosincovým magazínem Trutnovinky zaměřeným právě na víru, náboženství a církve jsme položili anketní otázku Chodíte do kostela?

Daniel Zajíc, podnikatel

Od mala jsem byl veden ke sportu, domácím pracím, vzdělání…, ale nikdy jsem nebyl veden k víře ani k pravidelným návštěvám kostela. Toto je možná jeden z hlavních důvodů, proč jsem si tu cestu, až na výjimky, do kostela nenašel. Jestli začnu chodit, nebude to způsobeno náhlou změnou víry v Boha, ale spíše čím dál intenzivnějším pocitem nutné potřeby psychické a duševní očisty. Kostel by mohl možná být tím správným a vhodným místem.

Michaela Honková, operátor call centra

Bohužel do kostela nechodím. Nejsem věřící, ale velice obdivuji lidi, kteří si v dnešní době najdou čas tam zajít. Z vlastní zkušenosti vím, že návštěva kostela je velice pěkný zážitek, „až na tu zimu“. Nemohu ale říci, že kostel nenavštěvuji vůbec. Občas v letním období tam ráda zajdu. Spadnou tam na mě vždy velice zvláštní pocity. Ten klid, chlad, úžasné malby a většina věcí zářící zlatem. Je to krásný pohled. Ráda i zajdu o Vánocích na půlnoční mši. Určitě bych poradila těm, kteří tuto mši prozatím nenavštívili, aby si našli trochu času a určitě se zašli podívat. Vidět něco tak krásného je opravdu pohlazením po duši. Nikdy se ze mě asi vášnivý návštěvník kostelů nestane, ale čas od času je hezké si připomenout tu klidnou a chladnou atmosféru.

Jakub Erben, projektant

Nabízí se odpověď, že nechodím, ale občas i já do kostela zajdu. Když jsem někde na výletě nebo dovolené, tak se jako tuctový turista do nějakého občas podívat musím. Často jsou totiž sakrální stavby tak megalomanské a zajímavé, že je úžasné se po nich porozhlédnout. Dokonce se chci v létě jet podívat do kostela svatého Jana Nepomuckého ve Žďáře nad Sázavou, takže i do budoucnosti určitě do kostela půjdu.

Radomíra Viková, učitelka v mateřské škole

Do kostela chodím pravidelně na Vánoce a pokaždé, když jsme někde v nějakém zajímavém městě, tak se tam také podíváme. Kostel navštěvuji někdy i během roku, když se konají koncerty. Je tam totiž úžasná atmosféra. I když nejsem věřící. Ale jelikož manžel byl křtěný věřící, tak i děti mám křtěné v kostele a ten obřad samotný mě také tenkrát hodně oslovil. Kostel je pro mě místo, kde je klid a zažívám tam takové zvláštní souznění.

redakce@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama