reklama 

Bývalá papírna, jedna z nejstarších budov ve městě, je demolována. Patří Autostylu

19.12.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 3301

Bourání v areálu bývalého Texlenu pokračuje. V Horské ulici 52 naproti Autostylu se bourá jedna z nejstarších budov na území města. Do někdejšího objektu původně z 16. století, kde později sídlila bývalá papírna, se zakously bagry a jde k zemi. O záměru demolice už Trutnovinky informovaly před téměř třemi lety. Nyní se stala skutečností.

Bývalá papírna, jedna z nejstarších budov ve městě, je demolována. Patří Autostylu

V lednu roku 2016 nám Jiří Karásek, předseda představenstva majitele budov a pozemku firmy Textil Invest Group, sdělil, že areál v současném stavu není vhodný k rozvoji. „Místo by se mělo revitalizovat na zcela čisté pozemky vhodné k výstavbě. Vyčerpali jsme snahy o obsazení prostor v nynějším dispozičním stavu, proto bylo rozhodnuto dát oblasti zcela nový impuls,“ uvedl tehdy.

V témže roce se čekalo na vydání demoličního výměru v právní moci. A právě teď dochází k demolici objektu. Podle Karáska, dnešního předsedy představenstva společnosti Slezan Holding, se tato firma rozhodla odprodat značnou část pozemků bývalého ředitelství Texlen naproti Autostylu. „V současnosti probíhá vkladové řízení do katastru nemovitostí a novým vlastníkem je společnost Autostyl,“ řekl nám dnes Karásek s tím, že bourání budovy je čistě v režii právě Autostylu.

„Naše společnost s tím nemá již nic společného. Případné plány k rozvoji poskytnou v případě zájmu zástupci společnosti Autostyl,“ konstatoval předseda představenstva firmy Slezan Holding. Jan Kranát, předseda představenstva Autostylu, firmy, která je autorizovaným prodejcem automobilů, potvrdil, že tato společnost je vlastníkem budovy. „Zatím bych nekomentoval, jaké máme v tomto prostoru plány,“ reagoval Kranát a dodal, že mít starý barák znamená jenom potíže.

„Nedivím se, že se ty staré domy bourají. Nevyhovují dnešním předpisům ani z pohledu statiky, ani požárně. Dnešní předpisy nejsou prostě v souladu s tím, co se postavilo někdy v roce 1850. Co na tom místě bude, je spíše otázkou budoucnosti,“ dodal předseda představenstva Autostylu. Společnosti Slezan Holding v areálu nyní po majetkoprávních změnách zůstane ve vlastnictví malá vodní elektrárna, kterou provozuje, a sběrna surovin, jež je v pronájmu společnosti TSR ČR. „Ostatní nemovitosti v tomto prostoru jsou již v rukou jiných osob,“ dodal Jiří Karásek.

K historii původní budovy bývalé papírny se v rozhovoru pro Trutnovinky v roce 2016 vyjádřil trutnovský historik Vladimír Wolf. Ten prozradil, že původní objekt pochází ze šestnáctého století a stál na tomto místě dříve než okolní budovy. Samozřejmě v průběhu let procházel různými přestavbami.

„Její základy a první poschodí jsou nepochybně renesanční. V původní dřevěné přístavbě, viditelné na dobových obrázcích, byly půdy, kde se na provázcích sušily archy papíru… Myslím, že by stálo za to vše aspoň zadokumentovat, když už se někdo rozhodl zdejší objekt zbořit,“ prozradil historik. O bourání budov bývalého podniku Texlen: Čtěte také. 

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama