reklama 

Magnetická rezonance je pro pacienty dostupnější, už brzy je vyšetří nový přístroj

5.12.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1328

Moderní zobrazovací technika používaná především ve zdravotnictví k zobrazení vnitřních orgánů lidského těla. To je magnetická rezonance, o kterou je mezi pacienty enormní zájem. V nemocnicích Zdravotnického holdingu v regionu je však k dispozici pouze jediný přístroj, a to v Trutnově. Nyní se blýská na lepší časy a pacienti se dočkají dřívějšího termínu vyšetření.

Magnetická rezonance je pro pacienty dostupnější, už brzy je vyšetří nový přístroj

V trutnovské nemocnici byly nedávno posíleny směny a zdravotníci na radiodiagnostickém oddělení tedy vyšetří více pacientů. Dříve zde denně přístrojem vyšetřili zhruba sedm pacientů, nově jich zvládnou až o padesát procent více. Kromě toho v příštím roce bude původní přístroj nahrazen zcela novým, modernějším, který umožní širší spektrum výkonů.

Podle lékaře Jiřího Bažanta, primáře tohoto oddělení, je tato zobrazovací metoda časově náročná a oddělení je v současné době na maximu množství pacientů, které lze během dne vyšetřit s tím, že se samozřejmě vytvářejí nutný prostor pro akutní případy. „Obecně vyšetříme měsíčně asi o 40 pacientů více a zkrátily se nám tedy i objednací termíny. Přesto ale máme nyní plno až do konce ledna,“ popisuje současný stav primář.

Zdejší nemocnice je v současné době jediným zařízením zdravotnického holdingu, kde je možné tento typ vyšetření nabídnout. „Velký dík proto patří především pracovníkům na oddělení, kteří ochotně směny navíc slouží,“ uvedl ředitel Zdravotnického holdingu a nemocnice Miroslav Procházka, který dodal, že na jaře dojde k výměně této rezonance za modernější. Ta nabídne i širší spektrum výkonů a kratší dobu vyšetření.

Zprovoznění nové rezonance přijde za necelých 24 milionu korun bez DPH, zhruba 85 procent pokryje dotace. „Loni koncem roku se s chodem současné rezonance přijeli seznámit odborníci z Ústřední vojenské nemocnice z Jerevanu. Kraj ji chce totiž dle předběžné domluvy darovat Arménii jen za náklady za její odvoz,“ doplnil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar.

(hyš, tz)
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Oblastní nemocnice Trutnov

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama