reklama 

Hodně z nás vůbec neví, kam po základce. Nabídka škol je příležitost se rozhodnout

13.10.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1495

Neuvěřitelný zájem projevili žáci nejen trutnovských základních škol i jejich rodiče o čtvrtou Prezentaci středních škol a zaměstnavatelů, kterou v Uffu pořádá Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje. Včera společenské centrum praskalo ve švech a nebylo tam doslova k hnutí.

Hodně z nás vůbec neví, kam po základce. Nabídka škol je příležitost se rozhodnout

Stovkám, zejména žákům devátých tříd, nabízelo své služby 78 středních škol i firem rozmanitých zaměření od gymnázií přes zdravotnické, hotelové, pedagogické či obchodní školy až po technicky zaměřené vzdělávací instituce. Totéž se týká i prezentace zaměstnavatelů. Nabídka byla skutečně široká a školy i firmy se předháněly v atraktivně podaných ukázkách jejich činností.

V Uffu se představovali jak zástupci Trutnova a okolí, tak i ze vzdálenějších koutů, například z Hradce Králové, Hořic, Poděbrad a dokonce z Prahy. „Moc dobře vím, že hodně z nás v tomhle věku neví, kam by šel po základce. Myslím si, že to je tady skvělá příležitost se rozhodnout,“ řekl nám čtrnáctiletý Michal z Trutnova, který má rád přírodu a proto chce jít zdejší Českou lesnickou akademii.

Jeho kamarád Patrik přiznal, že se školou není příliš velký kamarád a tomu odpovídá i jeho prospěch. „Na nějakou střední školu to asi není. Mám ale rád od malička auta, umím si i něco opravit, myslím, že jsem zručný. Tak byl nejraději šel na nějaký strojní učňák,“ uvedl. Kousek dál stojí hlouček rozesmátých holek. „Mně bude živit manžel,“ prozradila své plány do budoucna patnáctiletá Nikol a její kamarádky se kácely smíchy. Když zvážněly, stejně stará Martina prozradila své cíle.

„Je to jasné a jsem už rok rozhodnutá. Půjdu na trutnovskou zdravotnickou školu. Chtěla bych být sestřička v nemocnici a možná později, když mně to ve škole půjde, i lékařka.“ Jednotlivé stánky nenabízely nejen prezentační letáky, návštěvníci si mohli také přímo na místě vyzkoušet i určité praktické ukázky, které by je čekaly ve škole. To ocenil Miroslav Krčmář s Trutnova, který si vzal volno z práce a na prezentaci doprovodil svého syna Petra.

„Děti v tomto věku až na nějaké výjimky nevědí, kam se vydat. Tou výjimkou není ani můj syn. Učí se dobře, tak asi půjde na gymnázium. Je ale zároveň docela technicky nadaný a tady je plno možností si vybrat právě z technických oborů. To považuji za důležité,“ nechal se slyšet Krčmář. Propojení firem a vzdělávacích institucí v Uffu je jednou z činností pořadatele prezentace.

„Při této podzimní přehlídce můžeme reálný přínos této spolupráce ukázat i návštěvníkům,“ vysvětluje Radek Zelenka, ředitel Krajské hospodářské komory. Podle něj má velký smysl spolupráce škol s firmami. „Student má často již v průběhu studia jistotu, že po ukončení vzdělávání získá v některé ze spolupracujících firem uplatnění,“ zdůraznil ředitel. Také včera přítomný starosta města Ivan Adamec si prezentaci pochvaloval.

„Prezentovaná nabídka může dětem otevřít oči. Nepotřebujeme, aby žáci chodili jen na gymnázia a za každou cenu jenom na maturitní obory, ale i na ty, kde dostanou výuční list. Je zřejmé, že zlaté české ručičky potřebují novou krev. Navíc tato akce může pomoci rodičům zhodnotit možnosti svého dítěte, zda bude lepší, když jeho potomek bude střední kádr s maturitou, nebo třeba raději šikovný řemeslník. Myslím, že společenská poptávka po řemeslnících tady je,“ domnívá se starosta.

Ten jedním dech připomenul, že se na prezentaci po dva dny nabízejí i velmi zajímavé maturitní obory. „Z hlediska nabídek ve školství se doba posunula k lepšímu. Tady je seriózní prostor pro rodiče a budoucí studenty, aby se dobře rozhodli a zvolili pro sebe tu nejlepší budoucnost,“ dodal Adamec. Dnes prezentace pokračuje druhým dnem a skončí v pravé poledne. 

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek   

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama