reklama 

Nová klubovna lyžařů dostává na Paradráze konkrétní obrysy

30.10.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1906

Nové zázemí lyžařů v Trutnově za zhruba 18 milionů korun bude dokončeno sice až zkraje příštího roku, ovšem v těchto dnech už na Paradráze v městském lesoparku můžete vidět, jak asi bude nová klubovna vypadat. Firma Kasper CZ začala před dvěma týdny montovat moderní dřevostavbu, která na místě nahradí starou lyžařskou boudu a poskytne zázemí i jiným oddílům či školám.

Nová klubovna lyžařů dostává na Paradráze konkrétní obrysy

Stavba byla zahájena v polovině července demolicí hlavní staré boudy. Firma 3K stavby ze Svobody nad Úpou poté připravila základovou desku. Zaměstnanci firmy Kasper CZ měli konstrukci montovat už v září, ale stavba nabrala měsíční skluz. 

„Ke zpoždění nástupu na montáž došlo díky pozdě ohlášenému a nečekanému skluzu dodávky CLT panelů na stavbu od rakouského dodavatele. Je to speciální dodávka. Bohužel měli kapacitní problémy, které nám včas nesdělili,“ vysvětloval David Kasper, výkonný ředitel Kasper CZ. „Montáž jsme tak zahájili 15. října a dokončena bude 7. listopadu,“ doplnil.

Konstrukci montuje dva až pět lidí včetně jeřábníka. Na železobetonovou desku se nejprve staví panely v přízemí, pak strop a následně druhé patro a střechy „Jedná se o poměrně standardní montáž dřevostavby z panelů,“ doplnil David Kasper. Na stavbu je použito smrkové a modřínové dřevo - 1000 m² CLT (cross laminated timber) panelů, 160 m² panelů two by four, 8 m³ modřínového masivu, 250 m² střech z vazníků a řeziva S4S (asi 20 m³).

Zajímavostí je použití již zmíněných CLT panelů, což je speciální dodávka a poměrně málo používaná konstrukce. „Teprve se k nám dostává,“ řekl David Kasper.

Jedná se o konstrukční systém dřevěných panelů, vyrobených z masivních, křížem vrstvených dřevěných lamel. Základem nosného systému těchto dřevostaveb je dřevěný panel složený zpravidla lichého počtu na sebe kolmých vrstev, přičemž každá jednotlivá vrstva je složena z masivních lamel. Vrstvy tvořené z lamel jsou k sobě lepeny a lisovány nebo šroubovány, takže panel získává potřebné vlastnosti, aby mohl splnit hlavní nosnou funkci ve stavbě.

Až firma Kasper CZ dodělá hrubou nosnou konstrukci ze dřeva, vrátí se na pracoviště zedníci ze 3K stavby Svoboda nad Úpou a pustí se do vnitřních úprav.

Koncept budovy pro lyžaře vznikl v roce 2014 ve spolupráci oddílu běžeckého lyžování Olfin Car Ski team a kanceláře architekta Michala Rosy. Klubovna je navržena jako celodřevěný dvoupodlažní objekt s dvojicí pultových střech. V přízemí budou šatny, umývárny a společenská místnost. Ve druhém podlaží jsou umístěny dvě klubovny. Součástí zázemí je i garáž pro dvě rolby a skútr. Lyžařský oddíl získal na stavbu dotaci ve výši 8 026 594 Kč, město Trutnov pak zafinancovalo zbývající část peněz ve výši 9 861 130 korun.

„Každé nové sportovní zázemí považuji za dobrý počin, bude to vizitka klubu a rozšíří jejich možnosti v práci s mládeží,“ sdělil na závěr ke vzniku nové lyžařské klubovny David Kasper.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Michal Bogáň, Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama