reklama 

Volby v Trutnově jsou minulostí: Triumfovala ODS, naopak propadla ČSSD

7.10.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 3358

V kavárně U Tří korunek na Krakonošově náměstí v Trutnově krátce před včerejší osmou hodinou večerní vypuklo veselí. Ve druhém dni letošních komunálních voleb tam měli svůj stan, kde sledovali průběžné výsledky voleb, kandidáti ODS v čele se svým lídrem, starostou města Ivanem Adamcem. To, že volby skončí triumfem této strany začalo být zřejmé, když bylo sečteno 60 procent hlasů. Pak počet hlasů jenom stoupal.

Volby v Trutnově jsou minulostí: Triumfovala ODS, naopak propadla ČSSD

Konečný výsledek byl více než výmluvný. ODS získala 29,67 procenta platných hlasů a dvanáct mandátů v příštím zastupitelstvu, což je o dva více než v minulých volbách v roce 2014. Druhá příčka patří hnutí ANO 2011, které od voličů dostalo 15,81 procenta hlasů a tím také šest mandátů v zastupitelstvu. Na pomyslnou „bednu“ se dostali rovněž Piráti a nezávislí, kteří s 11,42 procenty hlasů skončili třetí a v zastupitelstvu obsadí čtyři křesla.

„Vzhledem k tomu, že bylo jedenáct kandidátních listin, tak je to výborné. Budeme mít víc mandátů, než jsme měli minule.  Je to perfektní výsledek a jsem spokojen,“ uvedl k vítězství ODS krátce po sečtení hlasů v Trutnově lídr Adamec, který si při oslavě dopřál vítězný doutník. Lídr v pořadí druhého hnutí ANO 2011 Zdeněk Jaďuď, který na začátku druhého dne voleb prohlásil, že jeho hnutí obsadí pěkné druhé místo, se nemýlil.

„Je to lepší, než v minulém volebním období, takže jsme spokojeni,“ prozradil lídr ANO, který s kolegy sice sledoval průběh voleb, ale jak řekl, nijak to neprožívali. „Máme o jeden hlas více než minule, tak je to v pohodě,“ dodal. Nováčky na trutnovské politické scéně jsou Piráti a nezávislí. Jejich aktivita rovněž přinesla dobrý výsledek. „Trochu jsme počítali, že dosáhneme okolo patnácti procent, ale třetí místo, stejně jako čtyři mandáty považuji za úspěch. Teď nás čekají koaliční vyjednávání,“ řekl nám po sečtení hlasů lídr Martin Jiránek.

Do zastupitelstva se ještě přes voličské hlasy probojovaly sdružení Žít v Trutnově se čtyřmi mandáty, Volba pro město se třemi mandáty, Sdružení pro Trutnov, které získalo dva mandáty, a KSČM bude mít v zastupitelstvu dvě křesla, což je o jedno méně než minule. Hodně napjatý, jak volby dopadnou, byl místostarosta a lídr Volby pro město Tomáš Hendrych. „Bylo to samozřejmě hodně napínavé,“ připustil, ale s výsledkem voleb pro své sdružení je spokojený.

„Obhájili jsme tři mandáty. To znamená, že stav, který byl doteď, zůstává. V koutku duše jsem sice doufal ve čtyři mandáty, ale i tento výsledek považuji za úspěch. Teď dojde k povolebnímu vyjednávání o koalici,“ uvedl lídr sdružení. Jak už to u každých voleb chodí, ti úspěšní slaví, ti neúspěšní odcházejí poraženi ze scény. Letos se to týkalo čtyř stran nebo sdružení. Ve víkendových volbách například propadla ČSSD. Ta získala pouhých 4,30 procenta hlasů. Narozdíl od roku 2014, kdy měla v zastupitelstvu čtyři mandáty, tam bude nyní chybět.

Stejný osud potkalo dvoučlenné Zvíře neumí říct NE, my ANO! s 2,23 procenty hlasů, dále SPD s 3,99 procenty a sdružení ÚPA 2018 složené z TOP 09, KDU-ČSL a nezávislých. To odešlo z voleb rovněž poraženo a počet hlasů 4,51 procenta jim uzavřel cestu do zastupitelstva. Zklamání z výsledku voleb se netajila Silvie Šidáková, která je lídrem tohoto sdružení. „Jsem samozřejmě zklamaná a ten neúspěch mě moc mrzí, protože si myslím, že ten náš hlas v zastupitelstvu bude chybět,“ sdělila nám Šidáková, která to vnímá tak, že její sdružení zřejmě nedokázalo voliče správně oslovit.

Teď už strany a sdružení, které uspěly v letošních komunálních volbách v Trutnově a dostaly se do zastupitelstva města, čekají povolební vyjednávání o podobě nové koalice.

VÝSLEDKY KOMUNÁLNÍCH VOLEB V TRUTNOVĚ

 1. ODS 29,67 %
 2. ANO 2011 15,81 %
 3. Piráti a nezávislí 11,42 %
 4. Žít v Trutnově 9,63 %
 5. Volba pro město Trutnov 7,88 %
 6. Sdružení pro Trutnov 6,66 %
 7. KSČM 5,97 %
 8. ÚPA 2018 4,51 %
 9. ČSSD 4,30 %
 10. SPD 3,99 %
 11. Zvíře neumí říct NE, my ANO! 2,23 %

POČTY MANDÁTŮ ROK 2018 A 2014

ODS 12 (10)
Ano 6 (5)
Piráti a nezávislí 4 (-)
Žít v Trutnově 4 (3)
Volba pro město Trutnov 3 (3)
Sdružení pro Trutnov 2 (3)
KSČM 2 (3)
TOP 09 0 (2)
ČSSD 0 (4)
SPD 0 (0)
Zvíře neumí říct NE, my ANO! 0 (-)

POČET HLASŮ PRO LÍDRY STRAN A SDRUŽENÍ

Ivan Adamec - ODS: 4027 hlasů
Zdeněk Jaďuď - ANO: 1854
Martin Jiránek - Piráti a nezávislí: 1770
Tomáš Hendrych - Volba pro město: 1358
Robert Fajfr - Žít v Trutnově: 1223
Silvie Šidáková - ÚPA 2018: 1193
Roman Kyncl - Sdružení pro Trutnov: 1040
Iva Řezníčková - KSČM: 850
Marek Šváb - ČSSD: 631
Luďka Tomešová - SPD: 550
Iveta Košnarová, Zvíře neumí říct NE, my ANO!: 207

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama