reklama 

Voliči si vybírají z lidí, které dobře znají, tvrdí před „komunálkami“ politolog

1.10.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 680

V trutnovských komunálních volbách, které se konají v pátek a v sobotu kandiduje jedenáct subjektů. Politolog Jiří Štefek z Vrchlabí soudí, že možnost vybrat z více stran je dobrá především proto, že si každý člověk najde to svoje a neměl by pak říkat, že si nebylo z čeho vybrat, a proto nešel volit. „Nevýhodou většího výběru stran je, že některé nezískají pět procent hlasů a do zastupitelstva se nedostanou,“ říká.

Voliči si vybírají z lidí, které dobře znají, tvrdí před „komunálkami“ politolog

Kvapem se blíží komunální volby. Jak takovou událost vnímá politolog?
Na tuto otázku lze z mého pohledu odpovědět ve dvou rovinách. Zaprvé ji vnímám jako občan svého města, který svojí volbou vystaví účet lidem a uskupením, která jsou nyní u moci. Zkrátka, zhodnotím, zda se mně to líbilo či nikoliv a zda si přeji, aby titíž lidé pokračovali, nebo, aby se sbor zastupitelů obměnil o nové tváře. Z politologického hlediska mě to pak zajímá spíš v řeči čísel. Tedy kolik procent ta či ona strana získá, kolik hlasů bude potřebovat na zisk prvního mandátu, kolik hlasů propadne či, zda budou lidé hojně používat preferenční hlasy.

Jaký je podle tebe hlavní rozdíl mezi volbami do místních zastupitelstev a do Parlamentu?
V menších městech a v obcích se mnohem častěji prosazují místní hnutí složená z nezávislých osobností a nestraníků. Voliči si vybírají z lidí, které dobře znají. Mnohdy jsou to jejich kamarádi, sousedé, spolupracovníci nebo třeba spolužáci. Obecně lze říci, že komunální volby jsou populární i z toho důvodu, že lidé rozhodují o svém okolí, zkrátka o věcech, kterými žijí své každodenní životy. Voliči umí podržet svého kandidáta, ale pokud jsou nespokojeni, umí to dát patřičně najevo. Komunální zastupitelstva a starostové obecně se těší velké podpoře a v rámci ústavního systému patří komunální úroveň k těm nejlépe hodnoceným.

Žiješ ve Vrchlabí, musím se zeptat, sleduješ dění v Trutnově?
Samozřejmě, že to sleduji. A to nejen z důvodu, že čas od času se na toto téma vyjadřuji nejen do regionálních médií.

Víš, kolik stran a sdružení bude kandidovat do zastupitelstva a kdo má největší šance uspět?
Vím, že bude kandidovat jedenáct uskupení. Podle mne má největší šanci na vítězství Občanská demokratická strana.

Je jedenáct subjektů pro voliče dobře, protože mají z čeho vybírat, nebo to povede spíše k jejich nerozhodnosti?
Možnost vybrat z více stran je dobrá především z toho důvodu, že si každý člověk najde to svoje. Respektive měl by najít. Neměl by pak říkat, že si nebylo z čeho vybrat a proto nešel volit. Například u nás ve Vrchlabí budou kandidovat jen tři uskupení a tam to bude o něčem jiném. Tam to bude silový koncentrovaný boj tří stran, které jsou ideově široce rozkročeny. Nevýhodou většího výběru stran je skutečnost, že některé nezískají pět procent hlasů a do zastupitelstva se nedostanou. Formálně jejich hlasy propadnou, fakticky se však posílí reálný zisk stran, které pět procent překročí.

Na co by měl volič přicházející k volební urně myslet především?
Měl by myslet na to, že volby jsou svátkem demokracie a že to je možnost vyjádřit se k dění v jeho obci či městě. Při výběru strany a kandidátů by měl volič vědět, zda ta či ona tvář není jen maskot z plakátu a zda za ním je vidět kus nějaké práce, třeba i v civilním životě.

Myslíš, že voliči na komunální úrovni sledují program politických stran, nebo volí podle své celostátní preference?
Řekl bych, že program je důležitější než celostátní preference. Ještě důležitější však je známost a popularita dané osobnosti. Na řadě míst se programy moc od sebe ani lišit nemohou, protože v obci či městě je jeden problém. Ten se většinou dá pojmenovat nebo vysvětlit jen jedním způsobem a druhý už pak mnohdy ani není možný.

Mají šanci se ve volbách více prosadit i drobná hnutí?
Zcela určitě. Pokud budou mít na svých kandidátkách známé a výrazné tváře, je to dost dobře možné.

Je v zastupitelstvech důležité, kdo je členem té, které politické strany, nebo by jejich členové měli spíše myslet na potřeby občanů a blaho města?
Ano, důležité to je, protože každý by měl vědět, koho reprezentuje a za koho byl zvolen. Samozřejmě vím, že dochází k přeběhlictví nebo hlasování proti vůli mateřských stran či hnutí. To je však pak otázka na morální integritu a svědomí daného politika. Jistě, on svůj mandát vykonává podle svého vědomí a svědomí. Ale mnohdy to je jen planá výmluva. Je to však případ od případu.

Domníváš se, že zvolení zastupitelé reflektují názory, výhrady, případně kritiku občanů nebo jedou takříkajíc po vlastní ose?
Předpokládám, že zpětnou reakci od svých voličů či kritiků mají, protože se během volebního cyklu řeší různé kauzy. Někteří politici se tomu věnují, ale jiní si nasadí teflonovou masku a nechají po sobě kritiku stéct. To je špatně. Třeba právě na toto by si lidé před hlasováním měli vzpomenout.

Proč občané příliš nenavštěvují zasedání zastupitelstva, aby mohli kontrolovat, jak pracují ti, které zvolili?
Ani se jim moc nedivím. Párkrát jsem se na schůzích zastupitelů byl podívat a u některých bodů to opravdu byla nudná a dlouhá žvanírna. Ale na druhou stranu, diskuse je potřeba a když tam ti lidé chtějí dlouho sedět a dohadovat se, tak proč ne. K nějakému výsledku se vždy nakonec doberou. Dlouhé diskuse a žvanění ale budu vždy bránit, než bych byl pro omezení demokracie či zavedení přímé volby starostů a podobné věci, o kterých se stále častěji a hlasitěji hovoří.

Máš pocit, že v novodobé historii Trutnova bylo téma, které komunální volby ovlivnilo?
Těch témat je více a posoudí je spíš místní. Ale z toho, co vidím z dálky, si myslím, že hodně důležitá byla výstavba kulturního centra Uffo, zkvalitnění dopravy a všeobecná obnova a zkrášlení centra města.

Proč by měli občané volit?
Je to možnost vyjádřit se k dnění ve městě a jeho směřování. Nejsem moc příznivcem pivních tlachalů, kteří jsou moudří jen v hospodě u piva a sami žádný názor nechtějí prezentovat. Volby jsou svátkem demokracie a každý by si toho měl být vědom. Skrze svou volbu každý dělá něco pro budoucnost svého města.

Jak se ti jeví Trutnov jako město? Je to podle tebe dobré místo k životu?
Do Trutnova jsem v polovině 90. let jezdil na střední školu. Nějakých patnáct let jsem pak jezdil na trutnovský festival Na Bojiště. Vím tedy, jak se město proměňovalo. Dnes je to moderní a bezpečné město, kde mají lidé dostatek pracovních příležitostí i možností kulturního a sportovního vyžití. Kousek je to do hor, takže jsou zde i možnosti na výlety či lyžování. Tuto nabídku každé město nemá a nemůže svým lidem dát. Trutnov však ano a myslím, že místní mohou být spokojeni.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama