reklama 

Za branami zastupitelstva zůstal lídr, šestnáctý na kandidátce získal mandát

8.10.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 3311

První místo lídra na kandidátce politické strany či sdružení nebo horní patra ostatních ještě nezaručují, že se dotyční dostanou do zastupitelstva. O tom svými preferenčními hlasy rozhodují voliči. V několika případech se to stalo také v komunálních volbách v Trutnově, které se konaly o minulém víkendu.

Za branami zastupitelstva zůstal lídr, šestnáctý na kandidátce získal mandát

Hovořit by o tom mohl lídr Sdružení pro Trutnov Roman Kyncl. Ten získal od voličů 1040 hlasů, ale pro mandát v zastupitelstvu to nestačilo. Místo něj tam usednou jeho kolegové na druhém, respektive třetím místě Petr Horčička s 1049 hlasy a Milan Lhoták s 1080 hlasy. Něco podobného se stalo také Pirátům a nezávislým.

I když jejich kandidátka Kateřina Hůlková byla na kandidátce umístěna na druhém místě, na křeslo zastupitele neusedne. Jejích 1249 hlasů nestačilo. „Přeskočili“ ji třetí na kandidátce Tomáš Eichler a čtvrtá Martina Vágner – Dostálová. Do zastupitelstva se dokonce dostal až devátý v pořadí Ondřej Čalovka, jenž získal 1259 hlasů. Také Antonín Vajcík z hnutí ANO byl devátý a 1605 hlasů mu pomohlo k mandátu v zastupitelstvu.

NOVÍ ZASTUPITELÉ V TRUTNOVĚ NA PŘÍŠTÍ ČTYŘLETÉ OBDOBÍ

ODS:
Ivan Adamec, Michal Rosa, Michal Šubrt, Libor Kasík, Pavel Káňa, Lucie Špetlová, Josef Kochan, Radek Horák, Vladislav Sauer, Jiří Paták, Petr Gaisler, Jiří David

ANO 2011: Zdeněk Jaďuď, Petr Luhan, Ivana Duffová, Petr Ondráško, Milan Kout, Antonín Vajcík

Piráti a nezávislí: Martin Jiránek, Tomáš Eichler, Martina Vágner - Dostálová, Ondřej Čalovka

Žít v Trutnově: Robert Fajfr, Jaroslav Andrle, Petr Sobotka, Václav Javůrek

Volba pro město: Tomáš Hendrych, Petr Skokan, Petr Přívratský

Sdružení pro Trutnov: Petr Horčička, Milan Lhoták

KSČM: Iva Řezníčková, Zdeněk Ondráček

V tomto ohledu je však největším unikátem „nevolitelné“ šestnácté místo na kandidátce, které zaujal Jiří David z vítěze voleb ODS. Voliči to však viděli jinak, dali mi 3088 hlasů a poslali ho do zastupitelstva města. U sdružení Volba pro město se dostal do zastupitelstva Petr Přívratský s 953 hlasy z pátého místa.

Ze hry jsou naopak na kandidátce třetí Jitka Libřická, které 886 hlasů nestačilo, stejně jako čtvrtý v pořadí Jan Romančák se 777 hlasy. Další sdružení Žít v Trutnově skončilo ve volbách čtvrté a na jeho kandidátce získali první čtyři mandát. Sedmá postupující strana ve volbách byla KSČM. Lídrem byla Iva Řezníčková, která dostala od voličů 850 hlasů a je v zastupitelstvu, stejně jako druhý na kandidátce Zdeněk Ondráček s 831 hlasy. Tato strana přišla oproti roku 2014 o jeden mandát.

V komunálních volbách v Trutnově kandidovalo 11 stran a sdružení do třiatřicetičlenného zastupitelstva ve 36 okrscích. V seznamu bylo 24 764 voličů. Vydáno bylo 10 279 obálek. Volební účast v Trutnově dosáhla výše 41,51 procenta, platných hlasů bylo 303 504.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama