reklama 

Blíží se 50. výročí okupace cizími vojsky! Podělte se o své zážitky a posílejte fotky

7.8.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1467
 • komentářů 1

Od okupace Československa armádami Varšavské smlouvy vedenými Sovětským svazem letos 21. srpna uplyne 50 let. Tato skutečnost se zásadním způsobem dotkla také města Trutnova. O vzdoru Trutnovanů vůči vpádu polských a sovětských vojsk jsme v Trutnovinkách už v minulosti napsali řadu článků a zveřejnili desítky fotografií.

Blíží se 50. výročí okupace cizími vojsky! Podělte se o své zážitky a posílejte fotky

Půl století těchto neblahých událostí, které přinesly dvacetiletí Husákovské komunistické normalizace, jež demoralizovala společnost, je třeba si stále připomínat jako memento. „Události roku 1968 ovlivnily celou společnost, ale také odhalily charaktery lidí. Je smutné, že i přes velké množství pamětníků, které máme a kterým nenasloucháme, se do současného politického popředí vrací a zakořeňují lidé, kteří se aktivně podíleli na totalitním režimu. Jak vidno, část českého národa trpí ztrátou paměti,“ myslí si Tomáš Heller, ředitel Paměti národa Východní Čechy.

Také v Trutnově žije řada pamětníků, kteří tyto neblahé události zažili.
Kolik let vám bylo v srpnu 1968?
Jak vzpomínáte na vstup okupačních vojsk do Trutnova 21. srpna 1968?
Kde jste v tu dobu byli?
Co vám běželo hlavou, když se v ulicích objevily tanky a vojenská vozidla okupační armády? Zúčastnili jste se nějakého odporu proti okupaci?
Jak srpnové události ovlivnily váš další život?

Trutnovinky vás čtenáře – pamětníky vyzývají: Podělte se o své tehdejší zážitky. Pište a pokud máte nějaké dobové fotografie zachycující srpnové události v roce 1968 posílejte na maily: hynek@trutnovinky.cz; redakce@trutnovinky.cz nebo do komentářů na Facebooku Trutnovinek. Rádi vaše příspěvky zveřejníme.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Trutnovinek

 

Diskuse

13.8.2018 Jiri Klas
Velmi se divím že neustále omíláte rok 21.8.68 proč nenapíše autor kdo je pozval byla to naše vláda politicky rozdělená na Stalinisty a reformátory k mírnějšímu pojetí socialismu tehdy s lidskou tváří . Neustále rozdělujete národ k nenávisti vůči Rusku vždyt tak to nebylo čtěte historii ve svých pamětech to píše Bilak zvací dopis to taky nikdo nechce slyšet . nebo jak z okresní budovy nadávali vedoucí činitele strany verbálně na Rusy jak se strhával tank a pak tito lidé byli v prověrkových komisích to je potřeba připomenout tak jak to bylo .

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama