reklama 

Po dlouhých měsících se zvýšila nezaměstnanost, pouze mírně

10.8.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 380

Silná ekonomika, řada pracovních příležitostí, to byly hlavní faktory, které řadu měsíců snižovaly nezaměstnanost na rekordně nízkou úroveň v celé zemi včetně trutnovského regionu. Teď došlo ke změně. Nezaměstnanost se na konci července mírně, spíše symbolicky zvýšila.

Po dlouhých měsících se zvýšila nezaměstnanost, pouze mírně

Bez práce bylo v závěru prvního prázdninového měsíce 1899 uchazečů, to je o 27 více než na konci června, ale o 725 méně než ve stejném období minulého roku. Míra nezaměstnanosti se mírně zvýšila a je 2,4, zatímco v červnu to bylo 2,3 a loni 3,3 procenta. Podle odborníků jsou příčinou zvýšení nezaměstnanosti sezónní faktory. Například nižší nábor nových zaměstnanců do firem kvůli celopodnikovým dovoleným.

V současné době je v trutnovském regionu k dispozici 1970 volných pracovních míst s tím, že většina je určena pro kvalifikované síly, kterých je stále chronický nedostatek. Stále platí, že firmy nabírají zaměstnance hlavně v technických profesích, kterých je rovněž málo. Zaměstnavatelé mají také zájem o řidiče, prodavačky, stavební dělníky, techniky, kuchaře, číšníky, obchodní zástupce a další profese.

Ani v příštích měsících se nepředpokládá dramatické zvýšení nezaměstnanosti v regionu. Prognóza je, že bude na přibližně stejné úrovni. Pokud k nárůstu počtu lidí bez práce dojde, bude to tradičně v zimních měsících. Výhodou trutnovského regionu je jeho poloha v Podkrkonoší. Právě v nejvyšších českých horách v zimních měsících jsou přijímáni pracovníci na horských boudách.

PŘEHLED NEZAMĚSTNANOSTI V KRAJI ČERVENEC

okres

počet lidí bez práce

nezaměstnanost

Hradec Králové

   3192

   2,5 %

Trutnov

   1899

   2,4 %

Náchod

   1956

   2,6 %

Jičín

     974

   1,7 %

Rychnov

     622

   1,1 %

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama