reklama 

TIP NA VÝLET: Piran, perla slovinského Jadranu, místo, kam se budete chtít vracet

1.8.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1003

Češi jezdí na dovolenou hlavně do Chorvatska, Řecka nebo Itálie. Škoda, že trochu opomíjejí Slovinsko, zejména pak jeho skutečnou perlu, kterou je historické město Piran na jihu země. Když jsme tam z Prahy přes Vídeň po dvanácti hodinách dorazili, byli jsme okouzleni jeho krásou, vůní čistého moře a azurovým nebem.

TIP NA VÝLET: Piran, perla slovinského Jadranu, místo, kam se budete chtít vracet

Vzhledem k tomu, že jsme k zajištění ubytování využili službu Airbnb už v dubnu, měli jsme štěstí a bydleli v domě na poloostrově v lokalitě Punta v bezprostřední blízkosti moře, kde se už od rána na betonových i kamenitých plážích slunili lidé všech možných národností. My jsme se také přidali, ale většinu času jsme se toulali úzkými ulicemi města provoněnými rybími pochoutkami připravovanými v četných restauracích.

Navštěvovali jsme také stylové kavárny s výbornou kávou a prvotřídním slovinským vínem. Všude, kam jsme přišli, ať už to byly zmiňované kavárny, restaurace či obchody, jsme se setkávali jen s příjemnými a vstřícnými lidmi. Centrum dění v Piranu je na největším náměstí Tartini pojmenovaném po zdejším slavném rodákovi, fenomenálním houslistovi Giuseppe Tartinim. V tomto prostoru se každý večer konaly rozmanité hudební koncerty a představení. Naprostým zážitkem pak byl celodenní velký bleší trh s mnoha kuriozitami a „nezbytnostmi“.

Muzicírovalo se také v přilehlých restauračních zahrádkách. Prostě večerní Piran je jeden velký a příjemný mejdan. Kdo má romantickou duší, ten si v tomto městě přijde určitě na své. Hlavně večerní procházky po nábřeží s vyhlídkou na vlnící se moře, chytne zřejmě každého za srdce. Piran je neobyčejně fotogenický. Krásné pohledy na město, přístav a Jadran se nabízejí z vršku, kde stojí kostel sv. Jiří s dominantní zvonicí.

Kdo si chce na chvíli od Piranu odpočinout, určitě neudělá chybu, když se vydá po pobřeží na výlet do nedalekého města Portorož. Všude jsou restaurace a doporučujeme zastavit se v některé z nich na nějakou rybí pochoutku. Ale zpět do Piranu. Zažili jsme v něm několik nečekaných chvil a setkání. Při obhlídce jednoho starožitnictví, které se podobalo spíše vetešnictví, jsme se seznámili s příjemným majitelem.

„Jezdím pravidelně na různé bleší trhy do Čech. Mám to tam moc rád,“ řekl nám slušnou češtinou slovinský sympaťák a pozval nás do útrob svého království, které nám představil a na rozloučenou zahrál na tahací harmoniku. Zážitek, na který se nezapomíná, se odehrál na nábřeží přímo u moře. Tam se jednoho večera soustředilo velké množství lidí s fotoaparáty v ruce. A důvod stál za to: krásně viditelné a unikátní zatmění měsíce.

Vadou na kráse jinak bezchybného pobytu, byl výlet lodí do nedalekého italského města Terst. Posádka dopravní společnosti se chovala poněkud nepříjemně a nadřazeně, navíc vůbec nekomunikovala s cestujícími. Ani v okamžiku, když se loď na půli cesty náhle na dvacet minut zastavila a nikdo nevěděl proč. Centrum přístavu Terst je plné obrovských staveb z doby Rakouska – Uherska. Pokud toto město navštívíte, zajděte na náměstí Piazza dell'Unita d'Italia, které ústí do moře. Před cestou zpět nás čekala další nepříjemnost.

Tentokrát cestující prošli důkladnou prohlídkou. Nic proti, v Terstu dobře znají problémy s imigranty. Karabiniéři však byli nepříjemní a chovali se k cestujícím poměrně nevhodně. „Ma è un nome brutale (to je ale brutální jméno),” vysmíval se policista jednomu z cestujících, když zkoumal jeho cestovní doklad. To už jsme ale naštěstí zpět v Piranu a zažíváme poslední bezstarostné, uvolněné a příjemné dny pobytu.

Balíme zavazadla, vracíme klíče od apartmánu, kráčíme naposledy úzkými uličkami, zastavujeme se na vínko na terase oblíbené kavárničky Caffe Angelca, abychom se pěšky vydali do Portorože na autobus mířící do Terstu. Panuje krásné, ale horké počasí. Zastavujeme se v restauraci na břehu moře, abychom ochutnali lahodné kalamáry a při tom se seznámili se slovenskou servírkou, která v Piranu žije už osmnáct let. Bylo to hezké setkání završené grapou a borůvkovým likérem na účet podniku.

Ještě se naposledy ponoříme do mořských vln a pádíme na autobus. A to byl druhý kaz pobytu. Dopravní prostředek kvůli zácpě na magistrále kolem moře má padesát minut zpoždění. Nakonec večer dorazíme do Terstu, do ne příliš vábně vyhlížející čtvrti u hlavního vlakového nádraží. Připoj autobusu směrem na Berlín je jinde, než bylo avizováno. Už v Terstu řidič zabloudil, potom nás čekala další důkladná kontrola rakouskými celníky, abychom v Praze, aniž by nás osádka nějak informovala, skončili v servisu kvůli výměně kola. Na Florenc jsme dorazili s více než pětihodinovým zpožděním.

Na špatné věci je ale třeba rychle zapomenout a nemohou zkalit dobrý pocit z dovolené v krásném slovinském Piranu. Pokud jste tam ještě nebyli, neváhejte a vyrazte. Stojí to určitě za to. Každopádně však doporučujeme si přes Airbnb ubytování objednat s velkým předstihem, nejméně půl roku předem. O Piran je totiž velký zájem, i když českých turistů je tam jako šafránu, a to je škoda.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama