reklama 

Trutnov - mrtvé město, desítky snímků mapují vpád armád

21.8.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1257

K padesátému výročí vpádu okupačních vojsk do Trutnova připravilo Muzeum Podkrkonoší ve svých prostorách pozoruhodnou výstavu fotografií, tehdejších hesel a dokumentů nejen k 21. srpnu 1968, ale také k dalšímu bezprostřednímu dění ve městě.

Trutnov - mrtvé město, desítky snímků mapují vpád armád

Materiály poskytlo osm autorů i redakce Trutnovinek. Unikátní černobílé fotografie, ale i několik barevných snímků autentickým způsobem zachycují tehdejší dění a odpor proti okupantům. Nechybějí stržený tank z podstavce u Okresního národního výboru včetně uřezání hlavně, hořící barikády a další důkazy aktivního odporu části trutnovských obyvatel.

Součástí expozice jsou i okřídlená hesla, která tehdy občané psali na transparenty, silnice či zdi domů. Lidová tvořivost, humor, ale i naštvanost neznaly mezí. „Červený šátečku kolem se toč, Rus přišel na Čecha nevíme proč“ nebo „Češi, bratři Slováci máme cosi na práci. Okupanty vyhnat hned, nejsou pro nás žádný med“ či „Brežněve, telecí hlavo, ty si osobuješ právo vpadnout se svou hordou k nám, když jsi nebyl nikým zván?“

Nepochybnou kuriozitou výstavy je tak zvaný jídelní lístek Restaurantu Ivana Hrozného, který nabízí takové hlavní pokrmy, jako například Okupantský guláš, Varšavská pětka na huntě s chlebem, Bratrská láska se střelným prachem, Nakopaný ruský zadky s jablky a také třeba přílohu Dávka ze samopalu nebo polévku Pravý ruský boršč s granátovými broky. Specialitou podniku pak je Brežněvův polibek s mlasknutím a zvláštní nabídka obsahuje výzvu: Jezte ruská vejce, jsou to vejce našich přátel.

Dokumenty obsahují různé výzvy, jako třeba tu od Okresního národního výboru. „Stojíme pevně s vámi v jednolitém šiku proti okupantům! Žádáme vás však – Neriskujte své živote! Opusťtě barikády! Mrtvá barikáda je stejně výmluvná! Neriskujte životy svoje ani svých spoluobčanů! Odejděte nejlépe na pracoviště – pro nás bude jednodušší vás podrobně informovat. Na pracovištích budete bezpečni. Vyčkejte zde na naše pokyny. 

 

Podle ředitele muzea Vlastimila Málka jsou právě tato prohlášení hodně zajímavá. „Zapomíná se totiž na skutečnost, že tehdejší KSČ stála proti okupaci, takže komunisté i zástupci Okresního národního výboru tenkrát okupaci odsoudili a vydali prohlášení, že s ní nesouhlasí,“ řekl nám ředitel. Prohlášení Trutnov – mrtvé město, podle něhož je pojmenovaná výstava trvající do 30. září, vyzvalo všechny obyvatele města i regionu, aby ignorovali okupanty.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Hynek Šnajdar

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama