reklama 

Budoucnost patří robotům! Průmyslovka otevřela zbrusu nové robotické pracoviště

1.2.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1628

Trutnov – Novinka, která má pro Střední průmyslovou školu Trutnov zásadní význam a velkou budoucnost. Dnes bylo totiž na odloučeném pracovišti pro praktické vyučování v Mladých Bukách slavnostně otevřeno robotické pracoviště. To bylo pořízeno z dotace Královéhradeckého kraje a finančních darů partnerů školy - trutnovských společností Kasper Kovo a Continental Automotive.

Budoucnost patří robotům! Průmyslovka otevřela zbrusu nové robotické pracoviště

„Jsem rád, že se v krátké době osmi měsíců podařilo tento projekt dotáhnout do zdárného konce. Pořízením robotických pracovišť a zařazením tématu obsluhy a programování  průmyslových robotů do výuky  se rozšíří znalosti absolventů školy o tuto oblast v souladu s trendy „průmyslu 4.0“. Každoročně se to dotkne 120 absolventů v oborech slaboproudá elektrotechnika, strojírenství, elektrikář a nástrojař,“ řekl ředitel školy Vladislav Sauer.

Po slavnostním přestřižení pásky nového robotického pracoviště, práci modelových robotů názorně představil učitel odborného výcviku Zdeněk Knap. Vzal do rukou řídicí panel a robota uvedl do chodu. „Nastavili jsme tady ukázkový program, abyste viděli, co dokáže ruka robota v praxi, jak se dokáže otočit, jak se dostane do míst, kam se obtížně dostává člověk,“ uvedl.

Podle něj je robot velmi rychlý, ale jeho rychlost byla snížena na šedesát procent výkonu. „Ruka tohoto malého robota unese břemeno až čtyři kilogramy. Představuje přesně to, co je možné uplatnit ve výrobě. Žáci se ho naučí naprogramovat a pracovat s ním. Své znalosti pak mohou uplatnit v praxi. Budou schopni bezpečně rozhýbat robota, který uzvedne třeba auto, ale má v praxi také mnohá další rozmanitá využití a navíc je maximálně přesný,“ vysvětlil Knap s tím, že robot je navíc neúnavný a velmi bezpečný.

Jak připomenul ředitel školy Sauer, toto vzdělávací zařízení je velice dobře navázané na spolupracující firmy trutnovského regionu, mezi které patří především společnosti Continental a Kasper. „Jsou to rozhodující zaměstnavatele v našem regionu a nejdůležitější partneři školy. Spolupráce je velmi široká a mimo jiné zahrnuje praxi žáků v těchto firmách, pořádáme také exkurze do těchto společností, které nás podporují nejen finančně, ale také materiálně,“ nechal se slyšet ředitel. 

To potvrdil i Rudolf Kasper, majitel a jednatel stejnojmenné trutnovské firmy. „Spolupráce se školou si velmi vážím a musím říci, že jednoznačně považujeme studenty a absolventy tohoto vzdělávacího zařízení za nejvýznamnější potenciál a zdroj pracovní síly v současné době i do budoucna. Koncem února u nás bude končit praxi deset nástrojařů třetího ročníku, kromě toho loni u nás absolvovala soustředěnou praxi část ze 40 studentů maturitních oborů,“ prozradil a vyjádřil se i k robotizaci.

„Už před lety jsme chtěli roboty využívat, ale ještě se to nevyplatilo, protože to zařízení bylo moc drahé. Dnes je situace jiná. Už jsme objednali robotizované pracoviště na sváření a ten vývoj v této oblasti půjde dál. V budoucnu bude nastupovat éra programátorů a manipulátorů s těmito přístroji. Je v tom obrovský potenciál, je to přirozený vývoj,“ domnívá se Kasper. Jeho slova potvrdil i ředitel společnosti Continental Lukáš Rosůlek.

„Bez robotů už to dnes nejde. Když se plánuje nějaké pracoviště, musí mít robotické zázemí. Právě absolventi této školy jsou u nás na klíčových pozicích. Nejen obsluhují stroje a zařízení, ale také je zároveň programují. V budoucnu to nebude o počtu pracovníků, ale spíše o jejich kvalitě. Robotizace bude přidaná hodnoty výroby,“ tvrdí ředitel. Obě trutnovské firmy -  Continental Automotive a Kasper Kovo - jsou známé tím, že se Střední průmyslovou školou Trutnov spolupracují již řadu let a významným způsobem ji podporují. Jejich finanční dary dosáhly už statisíců korun.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek  

 

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama