reklama 

Máme přebytek středních škol, stát má zavírat ty mizerné

8.2.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1807

Trutnov – „Je tady tendence udržet děti ve školách co nejdéle. Od šesti do šestadvaceti let. Máme obrovský přebytek středních škol, na které se dnes dostane skoro každý a drtivá část pak jde na vysokou školu. Mezi studenty chybí motivace,“ prohlásil na nedávné besedě v Klubu seniorů poslanec a předseda školského výboru Poslanecké sněmovny Václav Klaus ml. (48).

Máme přebytek středních škol, stát má zavírat ty mizerné

Ten přišel do malého sálu městského úřadu, kde se beseda konala, v částečně sportovním odění. „Omlouvám se za svůj oděv, ale přijel jsem z Pece pod Sněžkou, kde jsem lyžoval a už jsem se nestihl převléci,“ řekl a pustil se do kritiky českého školství. Z devátých tříd podle něj vychází málo žáků a střední školy jsou poloprázdné.

Předseda Klubu seniorů Miroslav Šafařík ho upozornil na předchozího hosta besedy, kterým byla Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana pro školství, kulturu a sport. Ta vysvětlovala, proč budou od 1. července sloučeny Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola. Jedním z jejich  argumentů byla malá naplněnost „obchodky“, což Šafařík popřel a předložil konkrétní čísla, která nasvědčují tomu, že škola má dětí poměrně dost.

„Stát má zavírat především mizerné střední školy. V desítkách z nich totiž deset let po sobě neodmaturuje přes polovinu dětí. Zavírat se musejí i nenaplněné školy, i když je to šíleně nepopulární. Kdokoliv se odváží sloučit nějakou školu, hned to část města rozčílí a odsoudí. Stát by měl jednat systematicky. Jakmile klesne naplněnost pod padesát procent, měla by být sloučená,“ odpověděl Klaus.

Zároveň ale prohlásil, že by to měl dělat stát, nikoli kraje, které by nejraději zrušil. „Nemají logické opodstatnění. Ideální je struktura občan, rodina, obec a stát, nic mezi tím,“ uvedl a poukázal na špatné rozdělování peněz do školství. „Jediná logická možnost je, že se rozdělí určitá částka na každého žáka. Je to jednoduchý princip. Ten ukáže, zda počet dětí ve třídě stačí nebo ne. Rozhodně by ale peníze neměly jít přes kraje,“ domnívá se poslanec.

V Trutnově je Speciální škola v Horním Starém Městě. V této souvislosti přišla řeč na tak zvanou inkluzi, což je zařazení dětí s lehkým mentálním hendikepem do běžných škol. Ta hrozila v roce 2015. „Inkluze je zločin. To, že se někdo z nějakých důvodů snaží narvat tyto děti do normálních škol, zahltit učitele, kteří nevědí, co s tím, je hloupost. V minulosti bylo jedním z plánů Poslanecké sněmovny zničit Speciální školy. Ty by však naopak měly být zachovány a více finančně podporovány,“ dodal Klaus, který uvažuje o přestěhování z Prahy do Pece pod Sněžkou.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama