reklama 

Sobotka je oficiálně senátorem, Holovská u soudu neuspěla

16.2.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 525

Trutnov – Oficiálně potvrzeno! Na včerejší dvanácté schůzi Senátu se vítěz nedávných doplňujících senátních voleb v trutnovském a částečně náchodském regionu, vrchlabský starosta Jan Sobotka (STAN) stal senátorem na příští volební období. Složil slib a ujal se funkce.

Sobotka je oficiálně senátorem, Holovská u soudu neuspěla

Nový, šestapadesátiletý senátor porazil v obou kolech doplňujících voleb celkem jednoznačně svého protivníka Jiřího Hlavatého (ANO), devětašedesátiletého majitele královédvorské továrny Juta, kvůli kterému se tyto volby konaly. Doplňující senátní volby však mohly mít nečekanou dohru.

Neúspěšná nezávislá kandidátka Terezie Holovská z Prahy totiž upozornila na pochybení při losování čísel na hlasovací lístky pro jednotlivé kandidáty. Podala stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ten ji však zamítl. Teprve po tomto verdiktu Sobotka složil slib. Co se týče Holovské, k chybě při udělení volebního čísla skutečně došlo.

Problém byl v tom, že registrace kandidátů proběhla až po losování, kdy jednotliví uchazeči o Senát měli již přidělena svá čísla, a byly vytištěné hlasovací lístky. Holovská tedy dostala číslo devět, což je špatný postup. „Mělo to být tak, že se mělo losovat mezi všemi přihlášenými a ne registrovanými. A to se týkalo také paní Holovské,“ vysvětlila nám před časem mluvčí městského úřadu Michaela Dědková.

Kandidátka Holovská však v prvním kole dostala pouze 149 hlasů, ve volbách skončila poslední a podle soudu to nemohlo ovlivnit výsledek voleb. 

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama