reklama 

Trutnov omezuje podomní a pochůzkový prodej, stále ale platí zvýšená obezřetnost

22.2.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1211
 • komentářů 1

Trutnov – Zabouchnout dveře před otravným podomním prodejcem. To bývá nejúčinnější obrana předtím, než se necháte přesvědčit a třeba podepíšete nevýhodnou smlouvu na odběr plynu nebo elektřiny. Ostražití by měli být hlavně senioři, kteří jsou mnohdy důvěřiví. Omezení podomního a pochůzkového prodeje začne od 1. dubna platit i v Trutnově.

Trutnov omezuje podomní a pochůzkový prodej, stále ale platí zvýšená obezřetnost

Radní totiž schválili návrh nového znění Tržního řádu města platného od roku 2003, jehož součástí je právě toto omezení. Město tak reagovalo na vývoj právních názorů na podobu tržních řádů. „Kromě úprav, které navazují na změny živnostenského zákona a zákona o přestupcích, jsme do nového Tržního řádu zapracovali také návrh zastupitele Petra Sobotky ohledně zákazu podomního a pochůzkového prodeje na území obce,“ uvedl starosta Ivan Adamec.

Podle tohoto návrhu by měl být jakýkoliv podomní a pochůzkový prodej zakázán. „Zde je nutné upozornit, že v případě jeho odsouhlasení by došlo k omezení služeb pro mnoho občanů města,“ myslí si starosta. Jak nám sdělil občan města Jiří Beránek, s podomním prodejem se setkal dvakrát. „Musím říci, že prodejce byl velmi obratný a málem jsem mu skočil na lep. Nakonec jsme se ale nedohodli,“ řekl.

Podomní prodejci mají „pod čepicí“, stačí být trochu nepozorný a k podpisu nějaké smlouvy už je jenom krůček. O tom ví své Jiřina Nováková z Trutnova, která neuváženě pod nátlakem prodejce podepsala nevýhodnou smlouvu na odběr elektřiny. „Ten pán byl tak přesvědčivý, že jsem to podepsala. Nakonec mně zeť poradil, abych od smlouvy odstoupila,“ prozradila.

Od smlouvy uzavřené při podomním prodeji je skutečně možné odstoupit. Lze v této souvislosti využít občanský zákoník nebo energetický zákon. Je však nutné si dát pozor na lhůtu a nepropásnout ji. V okolí Trutnova například město Dvůr Králové nad Labem zavedlo po vzoru jiných měst zákaz podomního prodeje už v roce 2013. Výjimku tvoří charita.

Město návrh na kompletní zákaz podomního a pochůzkového prodeje muselo výrazně upravit. „Vymezili jsme několik výjimek, které mají dané služby občanům zachovat,“ dodal Adamec. Patří sem například služby v rámci ohlášeného očkování domácích zvířat, prodej farmářských výrobků, vánoční prodej ryb a stromků, velikonočních kraslic a pomlázek či prodej v související s konáním společenské akce. Každopádně ale stále platí velká obezřetnost před nepoctivými podomními prodejci.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: radiokromeriz.cz, mpmb.cz

 

 

Diskuse

23.2.2018 Pavel Tašek
Nějak nechápů souvislost podomního prodeje s prodejem kaprů, stromků či pomlázek. Proč město jednoduše nezakáže podomní prodej vyhláškou stejně jako to udělaly spousta jiných měst ??? Takhle může podomní prodejce nabídnout pomlázku a k tomu třeba jako bonus jiného dodavatele energii.

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama