reklama 

Po premiéře filmu „draci“ pivem pokřtili Šifru mistra Spiegela

9.9.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 495

V souvislosti s Dny evropského dědictví v Trutnově došlo včera v pravé poledne v Galerii Draka k významné události pro zdejší sdružení Trutnov – město draka. Jeho členové totiž natočili desetiminutový dokument Šifra mistra Spiegela, který v premiéře promítli veřejnosti, a pokřtili příležitostnou doprovodnou publikaci k tomuto opusu.

Po premiéře filmu „draci“ pivem pokřtili Šifru mistra Spiegela

„Na filmu jsme spolupracovali se studiem Špetla Film. My jsme sali dohromady scénář, ale ukázalo se, že není na desetiminutový, ale spíše na celovečerní film. Studio nám scénář zredukovalo, aby se film vešel do desetiminutového formátu. Protože nám bylo líto nasbíraného materiálu, rozhodli jsme se vydat malou knížečku, která shrnuje naše bádání,“ prozradil před promítáním předseda sdružení Otto Štemberka.

Dokument zachycuje nejen životní peripetie trutnovského lékárníka Heinricha Spiegela, který se narodil v roce 1873 a působil v domě č. p. 23 na nynějším Krakonošově náměstí, ale také alchymistickou a planetární symboliku výmalby stropu hrobky na zdejším hřbitově, kde jsou pochovány obě lékárníkovy ženy a také on po své smrti v roce 1943.

Svoji oblibu v řeči symbolů uplatnil Spiegel také na fasádě svého domu. Nejzajímavější z dnešní fasády je vyobrazení na štítě objektu: Dva hadi pijící z poháru. „Tělo hada pak vytváří od hlavy nejprve dvojku a poté trojku. Jde bezpochyby o vyjádření čísla domu 23,“ stojí v doprovodné publikaci. Kromě toho je ještě dnes  možné při podrobnějším pohledu na lékárnu spatřit na kovovém zábradlí balkónu Spiegelova bytu i majitelův monogram HSP.

Navíc se díky členovi sdružení Pavlu Zahradníkovi ze Státního okresního archivu Trutnov podařilo získat dvě unikátní fotografie s podobou lékárníka a také jeho rodiny. „Podobenka Heinricha Spiegela byla až do začátku letošního roku prakticky nesehnatelná. Po určitých peripetiích jsme se spojili s lékárníkovým vnukem Peterem Spiegelem, který žije v Německu, a ten nám poskytl dvě rodinné fotografie,“ připomenul Štemberka.

A to není všechno. Před čtrnácti dny Štemberkovi kolegové narazili v Trutnově na člověka, který vlastní nábytek a určité artefakty z pozůstalosti Heinricha Spiegela. „Naskytla se nám tedy příležitost a možnost si tyto věci nafotit. Ten člověk nám sdělil, že má pozůstalost po určitém čaroději, protože od té doby, co ty věci má, se mu náramně daří a báječně se mu spí,“ prozradil další zajímavost předseda „draků“.

Samotného křtu doprovodné publikace, který byl proveden pivem, se kromě Štemberky zúčastnili ještě členové sdružení Zdeněk Semerád, Petr Kotyza a Pavel Zahradník podílející se zásadním badatelským způsobem na filmu. Protože rytíři trutnovské Gigantey nosili šerpy ve žluto modro bílém provedení, proto si jimi tři kmotři před tímto rituálem ozdobili.

Pak už byla knížečka k dispozici divákům a návštěvníkům Galerie Draka. „Film bude mít ještě druhou premiéru k 28. říjnu, kdy se bude připomínat 100 let vzniku Československa. Do té doby bude dokument neveřejný a zveřejněn bude nejdříve o letošních Vánocích, kdy bude vyvěšen na youtube,“ dodal předseda sdružení Štemberka, který v pondělí oznámil Trutnovinkám, že během víkendu zhlédlo dokument 300 diváků!

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinyk.cz
 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama