reklama 

Vydělal jsem si a vrátil se z ciziny. Stýskalo se mi a chci už zůstat doma, práce je tu dost

12.9.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 1722

Je ajťák a instruktor lyžování. Profese, s kterými se v Trutnově a blízkých Krkonoších určitě neztratí. Po pěti letech v cizině se osmadvacetiletý Jirka vrací do rodného města. Tedy lépe řečeno to plánuje. Jen se tady otočil a už se zase na skok vrátil do Německa. „Mám tam ještě nějaké závazky do konce roku, ale v lednu už chci být doma,“ řekl.

Vydělal jsem si a vrátil se z ciziny. Stýskalo se mi a chci už zůstat doma, práce je tu dost

Německy mluvil už od školy, tak nebyl problém se u našich sousedů chytit. První rok jsem roznášel jídla v jedné restauraci u Mnichova. Věděl jsem, že je to jenom přechodná adresa. Vždycky mě zajímaly počítače, tak jsem na inzerát našel místo ajťáka a stěhoval se z Bavorska do Berlína, kde už jsem zůstal,“ uvedl.

 

Našel si práci od jara do podzimu a v zimě dělal instruktora lyžování v Alpách. „Po pěti letech si mi začalo stýskat po domově. Myslím, že se vracím ve správnou dobu, protože, jak jsem zaregistroval, je tady už delší čas velmi nízká nezaměstnanost. Nebojím se, že bych se neuplatnil. Při nejhorším se zase vrátím do Německa,“ směje se Jirka. A s tou nezaměstnaností má skutečně pravdu.

Také na konci srpna byla na hodně nízké úrovni. Bez práce bylo 1881 lidí, což představuje míru nezaměstnanosti pouhých 2,3 procenta. V porovnání se stejným obdobím minulého roku je to o 735 lidí méně a nezaměstnanost byla tehdy na úrovni 3,2 procenta. V závěru prázdnin bylo 1895 volných pracovních míst, většina jich však je určena, stejně jako v předchozích měsících, pro kvalifikované síly, kterých je stále nedostatek.

V současné době je poptávka po lékařích a dalších zdravotnickém personálu včetně sester. Dále o prodavače, účetní, nákupčí, skladníky, pomocné síly v kuchyni, kuchaře, číšníky, operátory a řada firem má zájem o technické profese, jako například svářeč, montážní dělník, zámečník a mnohé další obory.

 

PŘEHLED NEZAMĚSTNANOSTI V KRAJI SRPEN

okres

počet lidí bez práce

nezaměstnanost

Hradec Králové

   3266

   2,8 %

Trutnov

   1881

   2,3 %

Náchod

   1953

   2,6 %

Jičín

     598

   1,8 %

Rychnov

     622

   1,1 %

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: franchising-ceskarepublika.cz, archiv Trutnovinky

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama