reklama 

Fantastický úspěch! Trutnovský drak míří do Evropy, o komiks mají zájem ve Francii

10.3.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1243

Když v roce 2015 díky spolku Trutnov – město draka vyšla výpravná a reprezentativní komiksová kniha Drak nikdy nespí s ilustracemi trutnovského malíře Jiřího Gruse a texty scénáristů Džiana Babana a Vojtěcha Maška, byla to pro město nepochybně zásadní kulturní událost. Nyní se schyluje pro Trutnov k další, a to s mezinárodním přesahem.

Fantastický úspěch! Trutnovský drak míří do Evropy, o komiks mají zájem ve Francii

Minulý týden totiž obdržel předseda spolku Otto Štemberka klíčový e-mail od Jiřího Hnilici, ředitele Českého kulturního centra v Paříži, který se vztahuje k novému vydání tohoto komiksu ve francouzštině. „Byli jsme kontaktováni nakladatelstvím Casterman, že by rádi vydali váš komiks Drak nikdy nespí ve francouzštině,“ potvrdil ředitel.  

Jde o největší a skutečně referenční vydavatelství komiksu ve Francii a Belgii. Dračí komiks by chtělo prestižní nakladatelství vydat při příležitosti festivalu Angouleme v lednu příštího roku. „Je to největší komiksová přehlídka ve Francii a i v Evropě. Lepší a prestižnější uvedení do světa si komiks nemůže přát. Mají již zajištěná práva, zprostředkovali jsme kontakt na překladatele. Je také velmi pravděpodobné, že bude následovat zájem i jiných zemí a jazyků,“ napsal ředitel Hnilica.

Jak nám sdělil Štemberka, nakladatelství se chce rovněž maximálně přiblížit grafické a typografické kvalitě původní knihy. „Jinými slovy, chtějí vydat stejně krásnou knihu,“ cituje ředitele Českého kulturního centra v Paříži předseda „draků“.  Aby byla zachována kvalita, předpokládají se zvýšené finanční nároky na „výrobu“ knihy, která by měl vyjít v nákladu 4000 kusů.

„Proto jsme se jako České centrum v Paříži nabídli, že se pokusíme zprostředkovat partnery, pro které by mohla být podpora podobného počinu zajímavá z hlediska reklamy, propagace, patriotismu,“ dodal Hnilica. Podle Štemberky to je výzva, na níž mohou zareagovat místní firmy, podnikatelé i jednotliví dárci, kteří by rádi tento projekt podpořili. Svoji případnou nabídku mohou směřovat na e-mail: otto.stemberka@seznam.cz.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Čtěte také:

Komiks Drak nikdy nespí spatřil světlo světa, byl pokřtěn a míří ke čtenářům

Jiří Grus získal cenu Muriel za nejlepší původní kresbu v knize Drak nikdy nespí

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama