reklama 

Nemocnice kvůli výskytu spalniček otestovala zdravotníky

5.3.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 3141

Vzhledem k výskytu spalniček, které mají původ v trutnovské firmě Siemens, přijala okamžitě vnitřní opatření Oblastní nemocnice v Trutnově. Ta jako první zaregistrovala několik případů onemocnění pacientů spalničkami v pátek 1. března.

Nemocnice kvůli výskytu spalniček otestovala zdravotníky

„Nemocnice nechala v první vlně testovat zdravotníky na nejohroženějších odděleních, kde by se mohli s nákazou setkat, na protilátky. V případě nízkých hodnot protilátek dojde k přeočkování zaměstnanců,“ řekla nám dnes Magdaléna Doležalová, manažerka Zdravotnického holdingu. Důvodem je především ochrana jejich zdraví a zamezení případného šíření onemocnění.

To by totiž mohlo mít přímý dopad na provoz oddělení a dostupnost zdravotní péče. „Laboratoře v nemocnici měly výjimečné služby i během víkendu, aby otestovaly co nejvíce vzorků. V nemocnici také jako v jediné z krajských nemocnic platí i nadále zákaz návštěv pacientů, a to nejen kvůli ochraně před klasickými chřipkovými onemocněními, ale právě také spalničkám,“ upozornila manažerka.  

V současné době je výskyt spalniček v kompetenci Krajské hygienické stanice, která zajišťuje epidemiologická šetření a nastavuje protiepidemická opatření, a také Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde jsou pacienti hospitalizováni na infekčním oddělení. „Nemocnice v Trutnově byla pouze kontaktním místem. Nemáme infekční oddělení, pacienti u nás nejsou a ani by nebyli hospitalizováni,“ dodala Doležalová.

Jak nám už včera sdělila Mariana Kellerová, mluvčí společnosti Siemens, kde se spalničky vyskytly, ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí byly odebrány vzorky na zjištění protilátek u více než čtyř stovek zaměstnanců. Další odběry proběhnou dnes a zítra. Vzorky budou postupně odeberány také všem zaměstnancům závodu. „O vývoji situace v závodě Siemens Trutnov vás budeme informovat,“ slíbila mluvčí. Jasněji v celé věci by mělo být po výsledcích testů koncem tohoto týdne.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: zdravi.euro.cz, vitalia.cz

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama