reklama 

Poptávka je stejná, chybějí profese technické a zdravotnický personál

11.3.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1031

Technické a zdravotnické profese jsou stále jako zakleté. O řemeslo, i když má „zlaté dno“, přes velkou poptávku rozmanitých firem stále není takový zájem, jak by bylo potřeba. To se týká i nedostatku zdravotnického personálu, zejména sester, ale chybějí také lékaři.

Poptávka je stejná, chybějí profese technické a zdravotnický personál

Vývoj nezaměstnanosti v trutnovském regionu je však stále příznivý, počet lidí bez práce nestoupá, ani se nesnižuje. Na konci února bylo 1983 nezaměstnaných, to je 2,3 procenta, na chlup stejně jako na konci ledna. V porovnání se stejným obdobím minulého roku je ale o 301 lidí, kteří práci nemají, méně.

Volných míst v závěru nejkratšího měsíce roku bylo 1619. Je to sice pěkné číslo, ale vztahuje se zejména na kvalifikované profese. Firmy na Trutnovsku stále hledají pracovníky pro technické obory, různá řemesla, například dělníky v elektrotechnice, stavební výrobě, zámečníky či svářeče. Poptávka je samozřejmě i po zdravotnických oborech - zdravotních sestrách i lékařích s různým zaměřením.

Hledají se také prodavači, kuchaři, číšníci, zedníci, dále pracovníci pro strojní úklid výrobních hal a další profese. „Myslím, že je krátkozraké stále děti tlačit jenom do náročných studijních oborů. Mám na mysli ty, které na to nemají, ale mohly by se uplatnit v nějakém řemesle, která mají stále budoucnost,“ řekl nám nedávno v Uffu jeden z rodičů při prezentaci několika firem určené žákům devátých tříd.

Vývoj nezaměstnanosti by se podle našich informací neměl příliš měnit ani s příchodem jara. Naopak, budou opět zahájeny sezónní práce především ve stavebnictví, kde lze najít uplatnění. Prognóza v tomto ohledu je vzhledem k rostoucí ekonomice stále příznivá, a to i na Trutnovsku. Pokud nedojde k větším otřesům, měl by hospodářský růst pokračovat a měly by i nadále vznikat nová pracovní místa.

Přehled nezaměstnanosti v kraji za únor

okres

počet lidí bez práce

nezaměstnanost

Hradec Králové

   3251

   2,7 %

Trutnov

   1983

   2,3 %

Náchod

   2471

   3,2 %

Jičín

    1135

   1,9 %

Rychnov

     814

   1,4 %

 Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama