reklama 

S okupací máme vlastní zkušenosti, řekl Eichler a s kolegou vyvěsil vlajku Tibetu

8.3.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1062
 • komentářů 4

Bylo úterý 10. března 1959. Atmosféra ve Lhase, hlavním městě Tibetu, houstla. Do ulic k „Parku klenotů“, kde přebýval dalajlama, vyrazilo 30 tisíc lidí, aby ho vlastními těly chránili. Tím začalo tibetské povstání proti anexi a okupaci této země Čínou, které její armáda krvavě potlačila. V neděli to bude 60 let. Také Trutnov se pravidelně připojuje ke kampani Vlajka pro Tibet, která byla dnes vytažena na stožár u městského úřadu.

S okupací máme vlastní zkušenosti, řekl Eichler a s kolegou vyvěsil vlajku Tibetu

Tohoto úkolu se zhostili místostarostové Tomáš Eichler a Tomáš Hendrych. „Takové události si máme připomínat. Je totiž nepřípustné, aby nějaký stát obsadil území jiné země jenom proto, že to chce a že tam hodlá prosadit své vlastní zájmy,“ řekl nám místostarosta Eichler a připomenul, že bývalé Československo a také trutnovský region s tím mají své neblahé zkušenosti. Jde o obsazení města Němci v roce 1938 a země „spřátelenými“ okupačními vojsky vedenými Sovětským svazem v roce 1968.

„Nesmí se zapomínat na lidi, kteří jsou obětí velmocenský choutek a hrátek. My máme být těmi, co říkají, že se nemá za žádnou cenu obsazovat cizí území. Ti lidé si to nevybrali, šli vlastní cestou, a to je třeba respektovat,“ vysvětlil místostarosta, proč se Trutnov každoročně připojuje k této symbolické iniciativě a co jsou hlavní motivy dlouholeté solidarity, kdy se vyvěšuje tibetská vlajka.

Při čínské anexi Tibetu jsou v této zemi dlouhodobě porušována lidská práva obyvatel. Při povstání před šedesáti lety zemřelo přes 80 tisíc tamních obyvatel a další více než milion v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Počet tibetských uprchlíků v exilu dosáhl zhruba 140 tisíc.

„Vím, je iluze si myslet, že se Čína z Tibetu stáhne a tato země bude žít vlastním životem. Je však důležité, třeba i touto symbolickou cestou, jako je solidární vyvěšení tibetské vlajky, dát najevo nesouhlas s okupací kdysi suverénní země. Proto jsem rád, že se Trutnov ke kampani pravidelně hlásí,“ uvedl trutnovský občan Pavel Mach, který se plápolající vlajku přišel vyfotit. Otázka Tibetu a práv Tibeťanů však dodnes zůstává nedořešeným problémem.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

8.3.2019 Martin Procházka
Mohl by se tedy podelit o ty VLASTNI zkusenosti...
9.3.2019 Jiri Klas
Je vidět jak se zkreslují dějiny kolik Vám bylo let ? V roce68 . Bylo by lepší se starat o jiné věci než o Tibet!!! Jste pokrytci
11.3.2019 Josef Janický st.
Doporučuji již 4 rok tu netibetskou vlajku vyvěšovat ale je to marné,je to marné a asi bude navěky protože myslet bolí a peníze na správnou vlajku se v rozpočtu nenajdou.Na kterém zasedání zastupitelstva došlo ke schválení vyvěšení toho paskvilu,nebo to je soukromá iniciativa fotografovaných ?
11.3.2019 Josef Janický st.
http://severoceskapravda.cz/index.php/historie/716-ne%C5%BE-budete-s-idioty-v%C4%9B%C5%A1et-tibetsk%C3%A9-vlajky

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama