reklama 

Školáci si na vlastní kůži vyzkoušeli, co obnášejí technické a zdravotnické profese

4.3.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 913

Technicky zaměřené firmy i zdravotnictví se dlouhodobě potýkají s nedostatkem pracovníků. To je známá skutečnost. Jak je možné nepříznivou situaci změnit? Jednou z možností je akce Živá knihovna povolání, která se dnes konala v trutnovském Uffu. Byla určena pro žáky devátých tříd, kteří se nyní rozhodují, jakou školu půjdou studovat a jak bude vypadat jejich profesní budoucnost.

Školáci si na vlastní kůži vyzkoušeli, co obnášejí technické a zdravotnické profese

„Myslím, že to bude něco pro mě. Jsem docela manuálně zručný, tak třeba najdu, co by mě mohlo po devítiletce bavit,“ řekl nám ve vchodu Uffa čtrnáctiletý Lukáš, ideální návštěvník tohoto „náborového“ podniku. Ve dvou cyklech se školákům představily zdejší úřad práce a pět firem, které usilují o to, aby získaly na trhu práce „nedostatkové zboží“.

Jsou to především technické profese, jako elektrikář, programátor řídících systémů, technik jakosti, strojní zámečník, ale také třeba zdravotník. Právě zdravotnictví má stále chronický nedostatek personálu. Všem přítomným bylo teoreticky i prakticky představeno, co která profese obnáší, čím konkrétním se zabývá, co případné zájemce čeká.

Například v prostoru, který si pro svou prezentaci zvolila Střední zdravotnická škola v Trutnově, se náramně bavili kluci při zkoušení plenkových kalhotek určených pro nemocné seniory. „Vypadá to jako zábava, ale ve skutečnosti to tak určitě není,“ přemítá deváťák Petr a snaží se kalhotky na sobě zafixovat. „Bavilo by mě dělat zdravotní sestru, i když to asi bude těžká práce,“ svěřila se žákyně deváté třídy Eliška.

Zdravotnický koutek byl doslova v obležení. Účastníci si mohli prakticky vyzkoušet manipulaci s nemocným pacientem na lůžku, změřit krevní tlak, obvázat rány a pod dohledem zkušeného personálu další zdravotnické úkony. Sotva do jedné z místností Uffa, kde měla svůj hlavní stan trutnovská firma Kasper, vstoupili další školáci, dostali technický úkol.

„Vezmete si do rukou plíšek ohybem dolů, na šroubek dáte podložku, provléknete dírkou a zespodu našroubujete matičku. Chceme si ověřit správný postup montáže a její čas,“ navigoval sedící kluky Tomáš Huňat, mistr ve firmě Kasper Kovo s tím, že prvních pět úspěšných „montérů“ se postavilo a jejich úsilí bylo ohodnoceno. Na první pohled bylo zřejmé, že někteří jsou manuálně zruční, přesto je jich ve firmách nedostatek.

Jedním z důvodu malého zájmu o technické profese vidí mistr ve vidině současné generace, že po maturitě půjde někam do kanceláře. „V současné době zaměření na technické profese a kvalitní řemeslo je mizivé, což je škoda. Přitom to jsou většinou perspektivní a dobře placená povolání. Tato akce by měla změnit povědomí lidí o technických profesích,“ přeje si mistr.

Personální manažerka této společnosti Dagmar Papíková, ale upozornila, že zrovna tato firma nedostatkem kvalitních pracovníků netrpí. „Naštěstí je velký zájem o exkurze, brigády i o pracovní uplatnění v naší společnosti. I když si některé ostatní firmy v regionu stěžují na nedostatek pracovních sil, my tento problém nemáme a vybíráme si,“ uvedla.

Projekt Živá knihovna povolání už podruhé v Trutnově uspořádal Svaz průmyslu a dopravy České republiky a dětem představuje nedostatkové profese. Organizován je ve spolupráci s místními firmami. „Naším cílem je tato povolání školákům ukázat. Chceme, aby si děti zvolily dobře střední školu, neodcházely za prací mimo region, ale zůstávaly tady,“ vysvětlila princip akce regionální manažerka pořádajícího svazu Naděžda Vojtíšková.

Menší zájem o technické profese si manažerka vysvětluje hlavně tím, že jsou náročnější než humanitní obory, i když i ty jsou podle ní potřeba. „My ale dobře víme, že firmy stále bojují s nedostatkem technických pracovníků. Proto se snažíme děti, které na to mají, motivovat k tomu, aby si vybraly právě technické obory,“ dodala Vojtíšková s tím, že kariérní poradci z řad učitelů mají v Trutnově možnost exkurzí do firem, aby se seznámili, jaké profese jsou pro firmy důležité a kde by děti mohly v budoucnu najít uplatnění.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama